| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ne unim cu Republica Moldova?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauzele sunt multiple. Sunt cauze economice: diferenta dintre noi si Moldova.
Cauze politice: noi suntem in UE, Moldova nu este si UE nu doreste ca Moldova sa intre in UE. Moldova are multi cetateni de origine rusa cu mentalitati comuniste care sunt sustinuti de Putin si care nu doresc sa intre in UE ci in Federatia Rusa.
Cauze istorice: Petrul cel Mare a lasat testamentul prin care Rusia sa ocupe, la inceput, litoralul Marii Negre si apoi intreaga Europa. Crezi ca Rusia ar lasa din mana Moldova?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca marile puteri nu vor asta, asta e singurul motiv.

| Betty12345678 a răspuns:

Ca nu ii ghini uai.

| anonim_4396 explică (pentru Betty12345678):

Doar taranii vorbesc asa pe acolo, restul au o romana curata.

| tintareco a răspuns (pentru Betty12345678):

Ce ai păţit la exprimare, pare guturai?

| Betty12345678 a răspuns (pentru tintareco):

E o gluma.

| tintareco a răspuns (pentru Betty12345678):

Mi-a plăcut.

| tintareco a răspuns:

Nici ei nu vor să se unească cu noi, le este greu şi aşa, nu vor să le fie şi mai greu.

| anonim_4396 explică (pentru tintareco):

Nici noi nu o ducem prea bine.

| tintareco a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,pentru că am pierdut, mulţumit lui Iliescu, 12% din confraţii noştri, cei mai buni meseriaşi şi asta pe timp de pace, dacă plecăm cu toţii, nu are cine să facă un trai mai bun aici, în propria ogradă numai tu poţi să pui ordine, dacă eşti bun gospodar.

| Sagemi67 a răspuns:

Si asa e saracie, vrei sa ne ducem naibii? Gandeste putin.

| anonim_4396 explică (pentru Sagemi67):

Am vrut doar niste pareri.
Stiu si eu ca daca ne unim cu aia ne ia dracu'.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce na ia dracu?

| kingersome a răspuns:

Sunt din Republica Moldova si sunt la 4 km departare de Romania.
Chiar as vrea sa ne unim, imputitii dracului de rusi, cand ma duc la un magazin vreau sa se vorbeasca romana dar asa, cam 1/3 din magazine sunt rusesti, sa le dau la mure rusilor.