| asasaasa a întrebat:

De ce nu poate sa mi spuna nimeni, cu link uri oficiale daca Romania isi tipareste singura banii sau daca ii ia cu imprumut de la BNR si daca BNR este detinuta de corporatii straine?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate retin ti-am raspuns la asemenea intrebari. Era foarte greu sa te uiti pe site-ul oficial al BNR sau pe Statutul BNR, ti l-am indicat. Cine crezi ca stie mai bine decat insusi BNR?

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

-))) multa lume, u crezi ca ei scriu cine ii 'detine', nu ti se pare ciudat ca Isarescu sta in fruntea bancii de pe peste 20 de ani? Ar trebuie sa fie scris in legile statului sau in constitutie cine tipareste bani si care sunt actionarii la bNR...

| Ioandelasal a răspuns (pentru asasaasa):

Ce-ar fi sa te pui cat de cat la curent cu ce inseamna BNR, inainte de a debita ineptii?
Nu este ciudat ca Isarescu este guvernator al BNR, este un om destept, bine pregatit profesional si corect.
Scrie in legi, doar ca tu nu vrei sa le citesti. Citeste Statutul BNR si o sa vezi ce este si ce face BNR.
Si iti spun inca o data: BNR nu este societate comerciala si nici regie autonoma, astfel ca nu este detinuta de anumite persoane sau organisme si NU ARE ACTIONARI. BNR este o institutie publica independenta a Romaniei.

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

Da taica asta vezi u pe pagina lor ce ai vrea sa scrie...iar cu ISarescu esti copil daca crezi ca a stat acolo pentru ca e destept, a fost tinut acolo 20 de ani de unii oameni pentru a le apara interesele

| al3xander a răspuns:

BNR este banca centrala a Romaniei (a statului) si BNR-ul tipareste banii. nu este detinuta de corporatii straine, este a statului roman (de asta se cheama Banca Nationala a Romaniei). uite aici mai multe detalii http://ro.wikipedia.org/wiki/Banca_Na%C8%9Bional%C4%83_a_Rom%C3%A2niei