| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu putea Romania sa fie neutra, dupa 89, nici cu Moscova, dar nici in NATO si UE?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Ca sa fii luat in serios in concertul popoarelor, ca sa nu fii marginalizat sau chiar atacat trebuie sa ai aliati, prieteni.Romania nu este Elvetia, n-are puterea ei financiara.

4 răspunsuri:
| Dianna a răspuns:

Pentru ca n`avem resurse!

| ady2607 a răspuns:

Nu poti fi singur in lume.trebuie sa ai prieteni, iar daca ai prieteni dobandesti implicit si dusmani.la urma urmei se indeplineste zicala:"ori esti cu noi ori impotriva noastra". in plus...romania trebuie sa se dezvolte...indiferent ca o face sau nu...trebuie sa-si incerce norocul, integrandu-se deci in diferite aliante ori semnand sau aderand la diferite tratate.starea de neutraliate nu este favorabila nimanui, poate doar statelor dezvolate, cu putere financiara imensa(dupa cum a spus mira:elvetia)

| Barajag a răspuns:

Nu am fii avut putere economica sa ne sustinem singuri fara schimburile interstatale.

| onofrei89 a răspuns:

Romania nu isi permite sa fie neutra. E o prostie oricum. Neutra in ce sens, politico-militar?
Dar credeti ca ne-ar acorda ( recunoaste ) vreo mare putere acest statut? Si in al doilea rand cu cine? Cu parlamentari nostri? Nu au fost in stare 20 de ani sa de-a o lege care sa ne avantajeze pe noi oameni de rand...