| Demeister a întrebat:

De ce nu se face buletinul înainte de 14 ani?

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Poti sa faci buletinul de identitate dupa ce implinesti varsta de 14 ani conform certificatului de nastere, apoi informeaza-te ce acte va trebuie si sa te pregatesti actele si prezinta-te la Centrul de Evidenta a Persoanelor!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din mai multe motive. La 14 ani incepi sa ai diverse raspunderi, fizionomia nu se mai schimba atat de rapid.

| OnuOnulică a răspuns:

Așa e legea. Buletinul îl poți face abia după ce ai împlinit 14 ani.

| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca legiuitorul (statul roman) considera varsta de 14 ani ca fiind prima varsta la care ti se pot da anumite drepturi, intr-o forma partiala.

A doua varsta este cea de 16 ani, cand ti se mai adauga niste drepturi.

A tria varsta, 18 ani devii full de drepturi.

O data cu drepturile vine so responsabilitatea. Astfel ca poti intra in anumite tipuri de procese.

Este o varsta considerata de catre legiuitorul roman. De exemplu este precum varsta de 21 de ani care este considerata varsta maturitatii in sistemul american. In sistemul francez si germanic 18 ani. Si cum noi avem multa influenta franceza...

| ABCD122 a răspuns:

Asa e legea.