| LanguageMaster a întrebat:

De ce nu se înăsprește Codul Penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca nu vor Guvernul si Parlamentul.
De altfel este destul de echilibrat, desi s-ar mai putea face unele modificari punctuale. Problema este a judecatorilor, acestia sunt uneori foarte blanzi, mai ales in cazul uciderii si vatamarilor de culpa produse de conducatorii auto, dar si in alte cazuri.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Afla mai intai cine poate schimba sau da legi, cine este legiutorul si apoi iti vei raspunde singur, legiuitorul este sau poate fi si el infractor cum ar spune vanghelie ca persoana fizica, si atunci vrea ca legea penala sa fie cat mai putin aspra!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iata-l cum loveste din nou cu inca o intrebare retarda! Bai, pot sa introduca astia si pedeapsa cu trasul pe roata pentru scuipatul pe trotuar, ca nu conteaza. Problema nu e ca legile sunt prea blinde, ci ca NU SE APLICA nici asa cum sunt decat asa, din cand in cand...

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca e o diferenta intre ce considera unii ca pedepse corecte si ce e corect e mare. Si pedepse prea mari duc la alte probleme pentru ca individul nu se mai adapteaza in societate dupa eliberare.

| Nilsson a răspuns:

Pentru că nu prea le pasă celor ce sunt în măsură să schimbe legislația.