| Codytza a întrebat:

De ce o persoana are voie sa fie in functia de presedinte numai doua mandate?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te referi la presedintele Romaniei este vorba de Constitutie.Asa prevede.

| mihai69 a răspuns:

Dacă persoana nu este Ion Iliescu, trebuie să se supună Constituției:
===
„Nici o persoana nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi succesive." (Articolul 81 - Constituţia României)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa nu mai avem parte de dictatori.

| stlucian a răspuns:

Conform Constituției Romaniei.

Alegerea Preşedintelui
Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat. [...] Nici o persoana nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi succesive. (Articolul 81 - Constituţia României)

Durata mandatului
Mandatul Preşedintelui României este de 5 ani şi se exercită de la data depunerii jurământului. Preşedintele României îşi exercită mandatul până la depunerea juramântului de Preşedintele nou ales. Mandatul Preşedintelui României poate fi prelungit, prin lege organică, în caz de război sau de catastrofă. (Articolul 83 - Constituţia României)

mai multe:
http://www.presidency.ro/? _RID=htm&id=6

| Vektor a răspuns:

1. sa nu mai avem parte de dictatori
2. pe plan psihlogic s-ar putea ca dupa un anumit numar de ani sa o iei razna, chiar daca la tv nu se vede, asupra acelui om este o presiune, un stres constant si destul de mare.

sunt destul de multe de discutat, dar in principiu cam asta cred eu ca ar fi.