| Ricaion589 a întrebat:

De ce paznicii de la mall-uri sunt mai fericiti acum? Prinesc 10 bani pentru fiecare scanare de certificat? laughing)) Parca ii vad mai fericiti si au chef nu ca inainte

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate superiori uni pentru ca de ei depinde cine intra, si premierul e general, o sa devenim soldați cu toți, iar glonțul nostru este vaccinul anti COVID, așa ca faceți vaccinul, eu am fost triplat vaccinat si nu am nimic

| VoidEternal a răspuns:

Au și ei în sfârșit ceva de făcut.

| Lukasssz a răspuns:

Pot sa faca sex cu femeile de serviciu acum.

| siriusblack98 a răspuns:

Mie nu mi se par diferiți ca și dispoziție. E posibil totuși ca unii din ei să fi primit 100 de lei în plus la salariu pentru treaba asta.

| Werrich a răspuns:

Pai nu mai patruleaza sa-si rupa picioarele, stau pe scaunel si scaneaza.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Da de unde stii ca inainte erau nefericiti? Stateai des de vorba cu ei?

| Ricaion589 explică (pentru goguPatent):

Pai cine e fericit pe un salariu mic? Ii vedeam inainte asa fara chef de nimic

| goguPatent a răspuns (pentru Ricaion589):

Si ce crezi ca acum sunt bogati ca stau si scaneaza certificate si se pun in gura cu minim cu vreo 2, 3 daci liberi pe zi? Ca sunt sigur ca au si din astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce griji mai au romanii acum. Dacă sunt fericiti sau nu paznicii din mall. Calul moare de drum lung și prostul de grija altuia. Măcar ei sunt independenți, nu precum unii care înca sunt pe banii părinților.

| Ricaion589 explică (pentru anonim_4396):

Da dar sa fim seriosi, un paznic castiga un salariu intre minim 1350 lei si 2000 de lei maxim, bani care se duc pe chirie, intretinere, facturi, mancare si dupa ramai cu 0 lei si de asta ziceam ca oamenii saraci sunt nefericiti. Poate acum pe langa salariul asta sunt recompensați cu 5 sau 10 bani pe fiecare scanare si se aduna cam vreo 50 de lei pe zi acolo iar daca lucreaza 16 zile din 31 atunci vine cam asa:
16×50=800 lei

800 de lei pe langa salariu e binisor si isi mai permit o haină să-și cumpere mai ales ca vin sărbătorile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ricaion589):

Ce calcule faci. Dacă ai știi cât de chinuiți sunt unii paznici, probabil nu ai mai comenta. Totul tine de firma la care lucrează pentru că sunt unele care nu își plătesc angajații sau plătește cu întârziere 2 luni sau trei luni. Alții care au mers pana în tribunal pentru a-și recupera drepturile. Este multă bătaie de joc. Nu la toate, majoritatea. Șefii cei mari țin banii în cont pentru a obține dobânzi iar salariații sunt lăsați de izbeliște. Medicina muncii trebuie făcută pe banii angajatului și multe nereguli se întâmplă aici. Nu am lucrat, însă cunosc persoane care au lucrat. Însă foarte mulți interlopi și-au înființat firme de paza care își bat joc de oameni.

| Ricaion589 explică (pentru anonim_4396):

Am fost si eu paznic si iti dau dreptate. Prima data mi-au promis salariu de 1700 lei si mi-au dat 1300 lei doar, după mă puneau sa fac ore suplimentare dar observasem ca nu mi le platea, am stat 2 luni la ei si am plecat, dupa ce mi-am dat demisia nu mi-au mai platit ultimul salariu si nu mi-au mai raspuns la telefon. Am vrut sa ii dau in judecata dar nu stiam nimic ce trebuie sa fac si mai aveam si 18 ani doar