| LanguageMaster a întrebat:

De ce președinții instanțelor de judecată sunt atât de neglijenți uneori cu ilegalitățile comise de ceilalți judecători din subordinea lor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele instantei de judecata nu verifica solutiile judecatorilor din cadrul instantei, acestea sunt verificate doar in caile de atac (daca mai exista) si atunci cand sunt verificati de Inspectia judiciara (IJ) sau de Sectia pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ).
De altfel nici nu prea ar avea timp sa-i verifice, avand in vedere ca si presedintii judeca procese.