| LanguageMaster a întrebat:

De ce procurorii cinstiți nu iau atitudine împotriva colegilor corupți din parchete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Unii poate nu vor să intervină de teama de a nu-şi periclita cariera. Se ştie că procurorii corupţii sunt "mână-n mână" cu cei de la putere şi dacă vor, aceştia din urmă pot înscena ceva urât procurorilor corecţi şi cinstiţi.
2. Unii poate îşi demască "pe la spate" colegii corupţi. De aceea mai auzi pe la ştiri că cutare procuror a fost descoperit că a făcut cine ştie ce fărădelegi.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi mai multe cauze: nestiinta, neglijenta, comoditatea, prietenia, complicitatea, etc.

| gabicoo a răspuns:

Uite de ce!
Pe stradă mergeau: un polițist, Moș Crăciun și un procuror cinstit. La un moment dat dau peste o hârtie de 100 €. Cine a luat banii?
- Polițistul! Pentru că celelalte două sunt personaje imaginare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei necinstiti/corupti pot manevra mafii intregi in intreaga lume, cel cinstit nu face asa ceva, deci nu risca sa ii fie organele vandute...

| Andresso a răspuns:

1.Cel cinstit n-are putere.
2. Cel cinstit nu doreste sa se bage stiind ca nu va reusi deoarece coruptia este la putere in toata lumea.

| ValentinGabi a răspuns:

Pentru că ce-i cinstiți nu mai au nici o putere în fața celor corupți că ăia corupți sunt prea mulții așa că se dau uni după alți..bani să iasă