| anonim_4396 a întrebat:

De ce Romania e o tara asa de corupta?

Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Sa nu ne ascundem dupa degete...toti suntem/am devenii corupti daca am avea putere.
Asa cum spune si citatul:,, orice putere corupe insa puterea absoluta corupe in mod absolut,,.Cu alte cuvinte, dorinţa de putere absolută face parte din natura umană, nimeni nefiind imun la ea.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca asta si-au dorit romanii. Cui i-a pasat la ultimele alegeri ca pun in fruntea tarii un presedinte suspectat de implicare in nenumarate acte de coruptie si trafic de influenta (vezi dosarul flota, casa din Mihaileanu, apartamenul penthouse, devalizarea CFR-ului si multe altele), inconjurat de parteneri politici cel putin dubiosi. Este suficient sa ne referim la trio BVB, acum mai indepartati, dar si la ceilalti, de genul lui Gabriel Oprea, pe care el insusi l-a consacrat cu titulatura de sef de mafie. Toata lumea stia ca mana dreapta a lui este Elena Udrea, imbogatita exclusiv prin afaceri cu statul, avand renumele de cea mai corupta femeie din politica, atat in presa romaneasca cat si in cea straina. Romanii au avut de ales si au ales un nomenclaturist comunist care a citit o hartiuta in fata parlamentului, motivand ca se tem sa nu vina din nou comunistii la putere.
Tot electoratul a stiut cu cine voteaza, nu era un personaj nou, o alba ca zapada a politicii romanesti, de ce ne mira astazi rezultatul?

| francesca89 a răspuns:

Din cauza saraciei.

| loredana2012 a răspuns:

Nu tara este corupta, romanii sunt corupti.

| elasexygagica a răspuns:

Ca sa intrebe Kung Fu Panda love struck

| Madalina285 a răspuns:

Daca am avea si noi pe cineva mai bun, cu idei mai multe si folositoare la conducere, poate totul ar fi diferit.Pana atunci,romanii vor continua sa fure,sa ucida, sa faca rau, pe scurt.Asta e! Noi suntem romani,si trebuie sa ne mandrim cu asta, chiar daca am vrea ca totul sa fie diferit, asa cum este si in alte tari.

| RzzV a răspuns:

Ca sa intrebi tu

| catafan a răspuns:

Cum a spus si claudia si-ti pot spune ca din lacomie

| anemona18ida a răspuns:

Pentru ca e saraca