| WeAreSmart a întrebat:

De ce Romania vrea sa se uneasca cu Republica Moldova?

8 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Pentru ca guvernantii nostri doresc sa aiba niste voturi in plus happy

| Duhovnicul a răspuns:

Tocmai ca Romania ( majoritatea romanilor ), nu doresc sa se uneasca cu Moldova.
Doar cei cu interese politice doresc asta.

| LTAA a răspuns:

Deoarece Moldova vrea sa intre in Uniunea Europeana, si unirea cu Romania ar fi calea cea mai simpla!

| godge a răspuns:

Rep.M. a fost luat de URSSdesi majoritatea populatiei era romaneasca, dar istorici sovietici considerau ca moldovenii sunt un popor separat de romani...Romania vrea sa se uneasca cu Republica Moldova din cauze istorice si etnice.

| Duhovnicul a răspuns (pentru godge):

Ma amuza teribil ca o tara ce a facut parte din fostul-bloc sovietic, doreste sa se uneasca cu un stat membru al Uniunii Europene. Se stie ca moldovenii au cam aceleasi principii si "valori " ca si rusii.
Nu cred ca occidentul va mai tolera pretentiile altor tari estice, una fiind suficient ( ma refer la noi, cand ne-au ironizat francezii cu tiganii dusi la cersit ).
In rest, ce sa zic : S`il vous plait monsieur happy

| WeAreSmart explică (pentru Duhovnicul):

La noi in republica moldova se incearca de rupt legatura cu Rusia si fostele tari sovietice dar sunt rusi aici care ne opresc si protesteaza ca vor cu Rusia

| anonim_4396 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Atunci sa se mute in Rusia daca vor cu ardoare!

| dorian96 a răspuns:

Pentru ca, canda in trecut republica moldova a fost tot a noastra, dar ne-au furat-o rusii, iar acum noi vrem sa ne unim sa fin ca inainte
asculta melodia aia: ion paladi - dorul basarabiei
poate te inmoaie putin

dai funda?