| anonim_4396 a întrebat:

De ce romanii se stabilesc mai multi in sudul Europei (Spania, Italia) decat in nord?
Sunt aproape 1 milion in Spania si ___,, ___,, in Italia, salariile nu find ultra diferite fata de Germania, de exemplu.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Limba este mult mai usoara, plus ca este mult mai cald ca in nordul/vestul europei, plus ca sunt mari comunitati romanesti prin Spania, Italia, plus ca sunt tarii frumoase de vizitat si cu o cultura bogata, plus ca sunt latini

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e mai usor sa vorbesti limbi asemanatoare cu romana, nu crezi?

| Doja a răspuns:

Vremea e mai buna, ne intelegem mai bine cu latinii decat cu popoarele germanice sau nordice.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Germanii sunt foarte rasisti, un strain venit in Germania nu e acceptat si e nevoit sa se lupte cu discriminarile la orice pas.

| anonim_4396 explică (pentru HaneloreOlga9):

Din cunostintele mele, Germania este o tara profund multiculturala. Nu stiu cum un strain poate fi discriminat pentru ca este strain. Poate pe la spate, dar nu jignit in fata.
S-ar putea ca in Germania sa existe o lege ce sanctioneaza discriminarea pe baza de rasa, origine si etnie. Pentru ca __,, __,, nu este o tara de lumea a iii-a ca si Romania.