| Anomim2025 a întrebat:

De ce să donăm pentru spitale când plătim taxe și impozite la stat?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că există momente în viață când, este nevoie de umanitate, este nevoie de unitate, este nevoie să lăsăm egoismul deoparte!
Nimeni nu te obligă să donezi, dar să te ferească bună, în zilele acestea să ajungi la spital, căci atunci vei înțelege de ce este nevoie de donații!
Iar, dacă nu știi, sumele colectate de la taxe, impozite, intră în bugetul de stat. Iar, la sfârșitul anului, pe baza statisticilor de cheltuieli din anul fiscal precedent se stabilește ce sume de bani revin fiecărui minister.
Ori, în cazul medicinii, nimeni niciodată, nu poate fi ghicitor în stele, să spună că anul următor vine o pandemie.
Și, automat, autoritățile se trezesc în blocaj financiar și atunci se cere ajutorul public, care face donații financiare și materiale!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Donezi doar daca vrei si merita sa donam fiindca acum este o situatie speciala, neprevazuta si grava.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa nu crapam toti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Impozitele sunt obligatorii. Donațiile sunt voluntare.

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu sunt suficiente taxele și impozitele în asemenea situație.

| inflicted a răspuns:

Se doneaza pentru cele private, nu pentru cele de stat

| suntserios a răspuns (pentru inflicted):

Cine a donat la privat?