| AvalohAlyn a întrebat:

De ce salariile la privat sunt asa mici? Dacă ăștia măresc salariile la bugetari într-una de ce nu măresc și salariul minim și îi obligă pe patroni sa le dea salariul minim de ex :2000 de lei?
Cum sa trăiești cu 1300 de lei care ti-i da de ex la un magazin? Nu se mai satura patronii de bani dar își plătesc angajații că pe niște sclavi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in mediul privat este obligatoriu sa fie acordat, pentru o norma intreaga, cel putin salariul minim pe economie. In rest salariul depinde de negocierea dintre angajator si salariat, nu este prevazut prin lege, asa cum este in cazul bugetarilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu asa functioneaza economia. Salariile la bugetari se platesc acum din datorii si credite externe. Patronii nu au luxul statului.