| Nume6 a întrebat:

De ce salariul e 24 milioane și ţi se ia din el până rămâi cu 15 milioane?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza ca se trag din salarul brut: impozitul pe venit, asigurarea de sanatate, fondul de pensii.
Din banii ce primesti in mana, la aproape toate cumparaturile platesti inca TVA, accize.
Mai trebuie sa platesti facturile lunare de utilitati contractate, ratele bancare.
La urma, din salarul tau nu mai ramane nici sa bei un pahar de bere sau o cafea.
Si asta se intampla in fiecare luna.

| mgtow a răspuns:

Taxele prea mari 60% din venit tu ramai cu 40%

| darrio2007 a răspuns:

Impozit, taxe etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca orice venit e impozabil

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntserios):

Cu exceptia celor din IT, eu n-am platit niciodata impozit.

| suntserios a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu toti cei din IT si scutirea e doar pentru impozit... nu si pentru CAS si CASS

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntserios):

Da, stiu, platesc o gramada de bani pentru CAS si merg tot la privat cand am nevoie.

| suntserios a răspuns (pentru Cosmin86):

E alegerea ta.

| Sofer a răspuns:

2400 brut impozite taxe laughing măcar bine ca mai iei 1500 lei.

| Apokales a răspuns:

Salariul acela de 24 este numit salariu brut, iar cel de 15, dupa taxare, se numeste salariu net, ceea ce-ti vine in mana.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o conspiratie mondiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UE ar fi în măsură să ne explice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie clar pe fluturasul de salariu Ce asociatie ia cat la suta. De ce exista asociatiile alea? si De ce este procentajul care ii. Asta tine de legislatura de parlamentarii pe care tu ii votezi.

| Nume6 explică:

Dar de ce salariul nu e 40 milioane și să se ia 9 să rămâi cu 31?

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

De ce nu te angajezi undeva unde salariu e 40 milioane?

| mgtow a răspuns (pentru Nume6):

Pt ca guvernul romaniei e corupt, ii place sa fure multe taxe si nu lasa omul de rand sa aiba o viata mai buna

| Silwian a răspuns:

Pentru ca avem un guvern pnl ist! De talhari!

| Silwian a răspuns:

Dar scuza ma ca te intreb...dar cine mai are un astfel de salariu de 1500?))))

| ionutx02 a răspuns (pentru Silwian):

Multa lume are 1500 lei, un exemplu ar fi vanzatorul la magazin/peco.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Silwian):

Mai sunt destui ratati.