| anonim_4396 a întrebat:

De ce se ceartă politicienii între ei și se acuză, în loc să se înțeleagă, să coopereze ca să ducă țara pe un făgaș mai bun? Indiferent că sunt de la partide diferite.
Ei fiind oameni adulți și cu experiență, ar trebui să-și dea seama că se ajunge la fapte bune prin cooperare, pace și alianță, în nici un caz prin dezbinare, dat vina și ponegrit unii pe ceilalți.
Când îi vezi la TV, mai ales în dezbaterile electorale că se ceartă și își aruncă replici precum niște adolescenți de 12 ani, în loc să dea dovadă de maturitate și inteligență emoțională.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Se cearta asa de fatata sa vada lumea, ei dau mana in spate. Ei inteleg f bine totul, insa grupurile de interese care-i pun acolo, nu ii pun sa faca bine, ci doar sa le serveasca lor, asta e treaba, am mai zis asta mi se pare.

Si ca dovada ca inteleg f bine totul si stiu ce trebuie facut, cand sunt in opozitie, la TV spun chestii foarte bune ce ar trebui facut, dar cand vin la putere nu mai fac ce ziceau ca ar face.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: majoritatea vor sa ajunga la ciolan.

| RAY a răspuns:

Politicieni sunt refllectia celor care ii voteaza

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai asta inseamna politica mai nou laughing

De asta nu imi place ^_^

| anonimg a răspuns:

Clasa politică din România slujește intereselor poporului atât cât este în folosul intereselor politicienilor.
De aceea noi suntem în lumea a treia față de celelalte țări dezvoltate din Europa.
La fel stau lucrurile în toate țările sărace din lume.

| Werrich a răspuns:

De ce sa vrea sa ducă tara pe un făgaș mai bun, cu ce ii ajuta pe politicieni? Ei vor la putere ca să aibă pentru ei și pentru copiii lor mașini de lux, elicoptere, educație în Occident, vacante în Ibiza și Bali.

| Werrich a răspuns:

Și încă ceva, ei nu au ajuns parlamentari pentru ca ar fi priceputi, ci pentru că au cotizat cu sume foarte mari de bani pentru a fi puși pe locuri eligibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa faci, asa e peste tot. Daca pana si in America e asa, ce sa te mai astepti de la Românica. Ba chiar e mai rau acolo! Si in multe alte parti. E sistemul de asa natura ca se creaza o competitie in loc de colaborare, ar fi un vis prea extravagant sa speram la altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sunt corupți până-n măduva oaselor. Personal, mi se face scârbă când mai aud de politică

| Feri5 a răspuns:

Hey! În ziua de astăzi, totul a luat-o razna. Nimic nu mai este bun! Poate că înainte mai exista ceva cât de cât bun de la parlamentari, dar acum nimic, nu se mai vede niciun rod din munca pe care o duc ei. Pur și simplu, le place să se îmbrace elegant, să aibă buzunarele pline cu bani, copiii lor să beneficieze de o educație mult mai bună în Occident. Deci, dacă ei sunt niște parlamentari adevărați, ar trebui să fie foarte responsabili pe ceea ce fac ei, să ofere țării o educație mai bună, să schimbe cumva sistemul ăsta de educație, să realizeze ceva... Dar nu! Ei nu sunt parlamentari adevărați, ei nu sunt oameni cu experienta, ei nu au o capacitate intelectuală bună, nu știu, practic, să guverneze. Ei vor ca traistele să le fie pline cu bani, să își permită cel mai scump lux, să aibă cele mai mari vacanțe, etc. Sunt copii săraci care nici măcar nu au ce pune în gură și mor de foame. Sunt copii desculți și dezbrăcați care nu au nici măcar o pereche de șosete și umblă desculți. Sunt copii care nu dispun de suficiente mijloace electronice prin care să se adapteze la noul sistem de educație provocat de pandemie. Sunt copii, a căror părinți nu își găsesc locuri de muncă. Și pot continua tot așa, până la infinit procesul acesta. Ei vor doar să guverneze, nu să aibă grija de copii și părinții lor. Măcar să le trimită ceva ajutoare familiilor sărace cu copii mulți, care abia își câștiga prin muncă o pâine amară, pe care o mănâncă cu toții fiind foarte multumiți, fără să mai facă mofturi. Ar trebui ca tabletele promise de doamna ministru să ajungă la termenul stabilit, dar nu! Nici acum nu au ajuns! Și parlamentarii, "-na, să facă copchii școală online, că e mai bine așa pentru ei". De unde? Dacă nu dispun de mijloace, cum să facă ei școală online? Cum? Nu există nicio posibilitate! De abia îi mai ajută cineva milos, cu inimă, cumpărându-le o tabletă sau măcar un telefon ca să nu mai vorbim de laptopuri... Deci, cu toate acestea, ei nu găsesc motive să fie mulțumitori. Nu! Cei bogați nu sunt multumiți niciodată! Ar trebui schimbat felul ăsta de comportament al lor. De pildă, dacă ar veni un război în România, crezi că ei vor fi capabili să o apere? Nicidecum! Ei vor să aibă doar al lor. Ei nu vor să conducă bine țara, să ia decizii înțelepte, să se țină de promisiunile pe care le fac, și așa mai departe!

| AlinMrs a răspuns:

Problema consta in faptul ca ei nu sunt adulti cu,, experienta,, cel putin nu in domeniul de activitate. Alta problema care deriva de aici ar fi faptul ca ei nu vor sa fie productivi la locul de munca pentru a ajuta societatea, pentru a avea un serviciu/produs cu scopul de a imbunatati ci pentru scopul lor propriu.

| Aneliese12 a răspuns:

Pentru ca pentru ei scopul este de a ajunge la conducere pentru bani, nu pentru a face ceva pentru țara și pentru popor... Asa sunt oamenii in ziua de azi, se gândesc numai la ei și nu la binele celorlalți