| Ukaya a întrebat:

De ce se insista cu restrictii doar noaptea cand nevaccinatii raspandesc virusul toata ziua si nu respecta nicio masura?

7 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Probabil se aplica masura asta pentru a preveni petrecerile de week-end (sau intalnirile prin case/apartamente) altfel nu imi explic. Oricum intr-o tara guvernata pe genunchi, la ce te poti astepta?!

| mi25 a răspuns:

Sa se odihneasca si virusii, ca au obosit, ca si ele e fiinte.

| Yuoia a răspuns:

Si vaccinatii (doi de i) raspandesc virusul (cu "l"). Doar ca nu se imbolnavesc grav.
Ziua, vaccinatii si nevaccinatii circula la serviciu, la piata, etc. Pe cand noaptea, toti se strang gramada la baruri, in cafenele, unde virusul se transmite mult mai usor fiind toti foarte aproape unii de altii.
Cred ca ar trebui sa te preocupe mai mult cartea si in special gramatica limbii romane decat subiectele ciudate pe care le pui aici. Am vazut si restul intrebarilor tale absurde.

| Feri5 a răspuns:

Hai că vaccinații nu-l răspândesc!

| spike22 a răspuns:

Ray tu esti?

| Simo345 a răspuns:

Singurii (cu 2 i, la fel ca restrictii) care nu raspandesc virusul sunt cei imunizati, adica cei care au trecut prin boala (imunizare naturala si nu cu vaccin) si asta pentru o perioada de timp anume. vaccinul imunizeaza partial, adica poti face boala dar cu simptome usoare sau spre deloc (ceea ce inseamna ca poate transmite virsului o persoana vaccinata). restrictiile sunt noaptea si ziua pentru cei nevaccinati, desi din punctul meu de vedere, restrictiile ar trebui sa se aplice pentru toata lumea.