| AlexDorinel a întrebat:

De ce se spune ca romanul muncește cel mai mult?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se spune dar nu este o regula generala.

| Mosotti a răspuns:

Nu se zice asta, ca romanul munceste cel mai mult, toti muncesc mult in orice tara. Daca nu ai un noroc sa ai o capacitate superioara sa faci bani usor, vei munci mult pana la 70 ani pentru altul, si tot nu te alegi cu nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, ce amuzant. Pentru ca majoritatea o bat in cap si eficienta e abismala, de aia.

| anonimg a răspuns:

Păi nu doar se spune, dar așa și este (vorbind doar de zona Europei).
În Anglia se muncește cel mai puțin și se câștigă cel mai bine. Deci unde se muncește cel mai mult câștigul este cel mai mic.
Românii sunt niște specii de viețuitoare pe o scară mai de jos decât animalele. Spun asta pentru că am intrat în UE (măcar cu un picior), am văzut cum este și cum trebuie să fie viața, dar trăim tot ca în comunism ca în sălbăticie. Românii nu sunt un popor echilibrat.
Mie îmi este rușine că sunt român.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"Românii sunt... mai de jos decât animalele" - Oare o atitudine de dispreţ faţă de un popor se potriveşte cu învăţătura creştină?
Din partea mea poţi să scrii ce vrei, dar cel puţin nu mai spune că eşti creştin.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Nu este atitudine de dispret; este realitatea.
Si lucrurile nu au legatura cu crestinismul, chiar daca romanii se declara majoritari crestini.
Ci lucrurile au de-a face cu educatia. Romanii sunt un popor de oameni lipsiti de educatie in toate aspectele ce priveste munca -pentru ca despre munca este vorba in subiectul de fata.
Patronii isi muncesc angajatii ca pe hotii de cai, ii platesc putin si cu intarziere; iar angajatii fura pe patroni. Toti sunt o apa si-un pamant. Aceste lucruri se intampla de cand exista romanii. Ei au dus cu ei aceasta otrava pana acolo ca si strainii au fost atinsi de ea, si au urmat si ei exemplul romanilor. Noi nu trebuie sa ne numim romani, ci rromani. Noi spunem ca rromii sunt cei care ne fac tara de rusine; dar am vazut cu ochii mei ca romanii nu-si schimba caracterul nici cand pleaca de acasa.
Si nu mai zic ca in Romania nu exista nimic de calitate: nici material si nici manopera. Ba inca o masina sh din UE este mai buna decat un Logan din Romania.
Zi-mi tu -sau orice roman: ce ne lipseste de nu suntem dezvoltati ca alte state din UE? Sau ce au alte state dezvoltate si nu avem noi? Raspuns: educatie.
Romanii sunt si prosti, sunt si rai, sunt si egoisti. Daca iti suna mai bine, atunci sa stii ca romanii nu sunt altceva decat morminte varuite, si care dau nastere la pui de naparci; pentru ca... ce iese din pisica tot soareci mananca. Caractere depravate. Iar statul roman incurajeaza lipsa de educatie.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

În povestea "Capra cu trei iezi", spre sfârşit, când capra şi lupul mergeau împreună spre casă, unde erau pregătite sarmalele, capra se lamenta iar lupul o tot liniştea că poate Dumnezeu i-a chemat la El (pe iezi), făcând şi alte referiri la cele sfintea. Când a căzut în groapă şi a început să urle că-l frige de nu mai poate, capra a zis ceva cam aşa (spun din memorie): "Moarte pentru moarte, cumetre, că bine o mai plesnişi din Scriptură". Cam la asta mă gândesc şi eu când văd cum tu, oricât de evidente sunt atitudinile tale şi sentimentele de dispreţ şi ură, scotoceşti prin cărţile sfinte, să "plesneşti" şi tu ceva din Scriptură, care să te justifice. Şi ce găseşti? Tot pe ăla cu mormântul văruit şi pe ăla cu năpârcile, care, ambele, n-au nicio legătură cu subiectul. Alea sunt nişte texte izolate, cu referire la nişte cazuri izolate, nu se potrivesc deloc cu generalizările pe care le faci tu, precum că "românii sunt o specie de vieţuitoare etc.". Şi da, e dispreţ, nu e realitate, cum vrei s-o întorci. Şi dispreţul e rudă bună cu ura. Am mai auzit pe unii creştini spunând că ei nu urăsc oamenii, ci faptele lor rele. Asta ar mai merge. Dar tu îi urăşti chiar pe oameni. E grav. Şi toate astea rezultă nu numai din postarea de faţă, ci din multe altele pe care le-ai mai scris. Nu mai demult decât ieri ai spus unui copil de 13 ani, ai cărui părinţi sunt în divorţ,: "Nu căuta dragoste la niciunul din părinţii tăi...". E poftim, tu desfiinţezi şi dragostea părinte-copil, în cazul în care a intervenit un divorţ, Tu faci de ruşine cultul adventist. N-ai să auzi astfel de afirmaţii de la fllu07, sau de la vreun baptist sau de la alţi creştini aparţinând altor culte. Sunt afirmaţii de tip fascist sau nazist, nicidecum de tip creştin. Hitler îi ura pe evrei şi pe ţigani, spunând că sunt cumva subumani, iar tu îi urăşti pe români, spunând că sunt vieţuitoare mai jos decât animalele. Nu e nicio diferenţă.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Nu am nevoie să îți răspund la cele de mai sus. De ce o fac? Chiar nu știu.
Tu vorbești astfel tocmai pentru că nu mă cunoști. Nu cunoști nici pe Dumnezeu și astfel nici nu poți vedea lucrurile prin ochii Lui.
De altfel nici nu poți înțelege cum se poate găsi ură la Dumnezeu și totuși să rămână fără păcat.
Tu te gândești că eu aș fi unul din aceia care dacă ar avea un buton de distrugere al românilor l-ar apăsa fără să stea pe gânduri. Nu sunt eu acela. Și știi de ce? Măcar că nu aș iubi pe oameni (români) cum spui tu, aș face-o din două motive. În primul rând nu am dreptul să mă pun în locul lui Dumnezeu. În al doilea rând mi-aș face singur rău și mi-aș strica starea de spirit dacă aș vedea doar răul din oameni, și aș deveni la fel ca și ei: preocupat doar de viața aceasta.
Dar noi n-avem treabă cu un astfel de subiect. Subiectul în cauză este munca românilor la care ei sunt supuși. Și repet: aceasta are legătură cu educația. Românii sunt un popor lipsit de adevărata educație. Pentru că dacă am fi fost educați în ce privește munca, atunci am fi fost demult intrați în UE cu "normă întreagă". Și chiar dacă muncim mult, și aceasta este lipsă de educație.
În afară de aceia care singuri și-au mărit veniturile prin tot felul de mijloace care n-au legătură cu educația (chiar dacă mijloacele sunt cu acte), românii sunt un popor sărac, nefericit, chiar și aceia care muncesc mult.
A ne compara cu alte țări sărace, suntem bogați. Dar o astfel de comparație n-ar avea nicio legătură cu educația.

Cât despre cultele protestante, acestea au făcut din har prilejuri de păcătuire.
Harul (mila) și dreptatea trebuiesc să meargă întotdeauna împreună.
Tocmai pentru că nu vedem lucrurile prin ochii lui Dumnezeu, tocmai de aceea nu putem înțelege de ce Dumnezeu, cu tot harul Său, va trimite în iad pe cei mai mulți dintre oameni.
De ce nu vrei să înțelegi că dreptatea și mila ni le-a lăsat Dumnezeu ca să le folosim aici pe pământ între noi oamenii prin judecați drepte? De ce nu vrei să vezi că un salariu mic este de fapt nedreptate, și că Dumnezeu nu este de acord cu salariile mici?
Ori tu nu trăiești în România sau poate nici pe pământ de nu vezi astfel de nedreptăți? Dacă tu nu ești afectat de nedreptate, atunci te rog să stai deoparte, și nu te implici în astfel de cazuri. Dar dacă ești și tu afectat, atunci pentru ce stai de partea celor răi? Ca să ai și tu soarta lor de pe urmă? Trebuie să te hotărăști de partea cui ești, pentru că dacă nu te hotărăști, vei fi strivit între cele două tabere.
Cineva mi-a spus că sunt veșnic nemulțumit. Păi cum să fiu mulțumit când m-am născut în mijlocul unei societăți nedrepte, când în jurul meu văd numai nedreptate și sunt afectat de ea? Cum să fiu mulțumit când stă în puterea oamenilor să facă milă, dreptate și judecată pe pământ, și nu se face? Dacă aceste trei lucruri ar fi existat, atunci nu am mai fi auzit de corupție în rândurile autorităților, și nici strigăte către Dumnezeu din pricina sărăciei în mijlocul poporului.
În ce mă privește, n-am nevoie să caut bunăvoința oamenilor. Ci eu ți-am răspuns cu gândul că aș putea aduce măcar o mică lumină asupra întunericului pentru ca acesta să nu mai fie amestecat cu lumina și să fie considerat dreptate, pentru că acest lucru ar fi de neiertat -ar fi o hulă împotriva lui Dumnezeu, dacă amestecăm întunericul cu lumina.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca noi muncim, nu gandim. Neamtul, inainte de a incepe sa faca ceva, sta o jumatate de ora si gandeste cum trebuie facut. Romanul se apuca de treaba, munceste o jumatate de ora, apoi isi da seama ca nu e bine, aduce lucrarea la forma initiala(daca mai poate) si se apuca din nou.
Pentruca avem sefi pe care ii respecti pentru faptul ca nu stiu nimic.
Dintr-un studiu sociologic a reiesit ca este gresit sa numesti sef pe cineva destept (si in domeniu) si harnic. Cel mai bun sef este o persoana desteapta, dar lenesa. Acesta se va gandi care este calea cea mai scurta care duce la finalul lucrarii.

| Lukasssz a răspuns:

Se crede asta acum nu cred ca e adevarat.

| Legion7X a răspuns:

Pentru că, suntem slab dezvoltați, iar orice muncă este binevenită pentru progresul de sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca salariile sunt mici. Muncim prea mult pentru cati bani primim, la salariile care sunt in Romania ar trebui sa muncim 15 minute pe zi nu 8 ore. Sau sa muncim 8 ore dar sa fim si platiti pentru alea 8 ore, si nu cu bani de platit 3 paini si 2 facturi. Viata irosita, sclavie moderna nu alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cand zis "salarii prea mici" nu ma refer la salariile din Cuca Macaii de la alimentara din colt, ci la salarii pe care le au unii oameni in Bucuresti. Te crucesti daca auzi ce salarii sunt pana si in capitala Romaniei in anul 2021.

| InYourPants a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma indoiesc ca te crucesti poate doar la periferii eu cand pasesc prin Bucuresti vad numai caini de rasa oameni care stau la terase scumpe bmw-uri. Cine are salariu mic in Bucuresti e prost gramada a ales el prost jobul ai unde lucra pe salariu ok daca vrei te apuci de ospatarie si te-ai scos bagi doua nunti pe luna traiesti bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cum arata Bucurestiul si zona din jur? In secolul 21 multe strazi nici asfalt nu au.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourPants):

"Cine are salariu mic in Bucuresti e prost gramada" rolling on the floor

Ce intelegi tu prin salariu mic/salariu mare?

| Dintrebare a răspuns:

Nu stiu daca si cine spune asta, dar nu este adevarat. Muncim mai mult in ce sens? Fizic, in agricultura sau constructii normal ca se munceste, ca acei oameni lupta de fapt sa nu moara de foame. Aia din vest ne-au gasit pe noi sa le facem muncile pentru care ei nu se deranjeaza. Dar in rest aproape toata lumea freaca menta. Angajatul roman nu e performant deloc. Nu e educat si nu are cultura muncii. Cei din birouri, in proportie de 90 la suta, stau 8 ore cu fundul pe scaun si joaca solitaire sau se uita pe ascuns la nora pentru mama.

| InYourPants a răspuns:

Nu munceste iti zic am fost in Spania Germania Anglia la munca si o gramada de romani trageau chiulul si mai mult furau cand inchidea sefu ochii
Furau ca nesatuii unii si erau dati afara ca erau prinsi pe camera romanii si polonezii cele mai scarboase neamuri
Un coleg o data la cateva luni il durea cate o mana cate un picior si primea liber si eu il vedeam cum da petrecere dupa petrecere vizavis topaia fara probleme il durea la basc stia ca ii merge vrajeala si profita