| Sisiwieuc9 a întrebat:

De ce Sorin Cîmpeanu are atâta tupeu (mă refer la "argumentele" aduse împotriva moțiunii celor de la USR), când el e ministru de aproape doi ani și educația e la cel mai prost nivel din ultimii 30 de ani? Ăsta ne scuipă efectiv în față. Zice el de module, când educația din România are probleme mult mai mari (și asta nici nu e o problemă). De ce să scoți importanța mediilor din clasele V-VIII când pentru aceste medii se mai obosesc elevii să învețe? Vânătoarea de note e mai eficientă decât dezinteresul total, să fim cinstiți.
Ca să vă faceți o idee de cât de penibil e, a tot insistat pentru teze în 2021 (ms pentru 3 ăla de la mate apropo) ca acum să zică că tezele vor fi opționale.
Voi ce credeți?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si el e cumva primul mizerabil pesedist sau penelist care ne scuipa in ochi? Daca tot e sa scoatem ceva, hai sa scoatem TOATE NOTELE ALEA INFECTE DIN GIMNAZIU, iar admiterea la liceu sa se dea cu un test ad-hoc, generat dintr-o baza de date cu cateva milioane de subiecte, care verifica cultura generala si mai ales INTELIGENTA NATIVA + CAPACITATEA DE CONCENTRARE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu zic ca toate deciziile lui Campeanu sunt corecte. Cu siguranta nu.

Dar legat de ce ai zis cu intenligenta nativa, aceasta ar fi bine sa se dea pa capacitate.
Decat sa le dea copiilor "Ce rasa de caine zice autorul ca e cainele din text?", cum s-a dat la evluarea de anul asta,
mai bine s-ar testa inteligenta lor nativa (asta se face macar la mate), decat niste intrebari patetice care sa ii puna sa reciteasca textul de 10 ori pana sa observe cel mai minuscul detaliu mentionat de autor.
Sau sa ii puna sa retina niste "valori culturale" care nici macar nu sunt valori culturale si sa inventeze ei termeni aleatorii cu care sa ii bulverseze pe elevi.
Sau sa schimbe toata structira examenului cu o saptamana inainte de examen

| Sisiwieuc9 explică (pentru anonim_4396):

Am vazut EN de la română, foarte ușoară. Nu văd efectiv cum să pici la așa ceva. Și la mate împuști 5-ul ușor, dacă te pui pe învățat bine mergi și la liceu bun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord, astia au unele intrebari la care trebuiesa fii fie complet retard, fie sa iti lipseasca orice urma de bunavointa si atentie ca sa nu raspunzi corect.

| Brizbriz a răspuns:

Cred ca invatamantul in rrrrominica e tot un fel de laba trista, asa cum a fost intotdeauna
eu am trecut prin scoala fara sa invat mai nimic, si am luat note de trecere, si bac-ul, doar pentru ca am fost prezent, si ATAT

iar ca o POTAIE IMBECILA spune nustiuce "diferit" de restul, d'aia nu mai ploua, ca e totuna, in fiecare an e alt EXPERIMENT in educatie, fiecare experiment e putin, putin MAI PENIBIL decat ala de dinainte

Răspuns utilizator avertizat