| AvalohAlyn a întrebat:

De ce statul roman este asa zgarcit?
Cum poti supravietui cu o pensie de invaliditate de 750 de lei?
Si in general statul e foarte zgarcit pe partea socialo-medicala la ajutoare de stat, in alte tari primesti mult mai mult pe o pensie de invaliditate..pana la urma suntem si noi oameni si nu putem munci pentru ca suntem bolnavi..nu luam degeaba ca doar avem dovezi medicale si sociale.
Nu vi se pare ca statul este foarte zgarcit in acordarea de servicii sociale si in sprijinirea persoanelor defavorizate social, medical etc? Parca ar da de la ei din buzunar.
Parca de placere nu vrei sa muncesti.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii de unde provin banii pentru cheltuielile statului, in cazul intrebarii tale pentru cheltuielile sociale. Statul nu ar trebui sa cheltuiasca mai mult decat veniturile obtinute. Cu toate acestea Statul roman se imprumuta - si in ultima vreme masiv - inclusiv pentru a putea sustine cheltuielile sociale si aceasta duce la deficit din ce in ce mai mare, inflatie, etc, ceea ce nu se poate sustine decat pe termen foarte scurt si duce la indatorarea in exces a generatiilor urmatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

N-am spus ca au guvernat bine pana acum si nici ca esti de vina pentru ceva. Ti-am expus doar situatia si ca nu se poate cheltui mult peste venituri. Sunt pensionar, am avut peste 46 de ani stagiu de cotizare plus 3 ani pentru grupa intai si as vrea sa am o pensie cat mai mare dar inteleg ca nu se poate.

| sonya a răspuns:

Statul nu e atat de zgarcit pe cat crezi tu, dar eu, platitor bun de taxe m-am cam saturat de puturosi. Tu, ca ai o boala obsesiv compulsiva, nici nu stiu daca trebuie mai mult. Ai muncit o zi la viata ta? Ai produs ceva ca sa beneficiezi de acei bani? Nu. Nu esti fara o mana, fara un picior sau orice alta boala care te impiedica sa faci/depui o munca indiferent de care ar fi ea.
Boala ta, eu o vad ca pe o pseudoboala si se trateaza daca vrei. Stand pe internet si sa vina banii de la stat si sa spui ca is putini deja mi se pare nesimtire.

Fa ceva, orice, ca sa iti poti imbunatati viata, nu astepta mura in gura. Cunosc persoane cu handicap grav, prin lege sa munceasca cu timp redus, dar muncesc si se descurca, nu se plang pe net ca e statul zgarcit.

Nici nu vreau sa aud de puturosii cu tot felul de boli inventate. Acelasi lucru. Iar cand vei vedea ca din salariul tau, jumate se duce pe niste persoane care nu vor sa munceasca, iti cam vine!

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Te-ai gândit ca alții nu iau pensie de drept atât?