| LanguageMaster a întrebat:

De ce sunt asa de multi derbedei in scolile si liceele din Romania?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Profesorii corecti nu cu derbedeii au probleme ci cu directorii de scoala. Asupra lor se fac presiuni ca sa nu scada notele la purtare ori sa nu ia masurile administrative necesare. Nu mai vorbim ca sunt f multe cazuri in care ar trebui chemata politia. Directorilor nu le convine sa scada prestigiul scolii implicit a lor si merg pana la ameninta profii ca ii da afara. Deci nu prea gasim profi corecti.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lipsa de educatie si libertate prost inteleasa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca e o lipsa generala de disciplina. Daca eu ca parinte ridic din umeri cand asta mic e de mina cu mine si arunca ca un jeg ambalaje le jos, atunci ce draq sa cer societatii pe ansamblu sau ce drept sa am sa comentez cand imi vine copilul cu botul umflat? La fel cum eu ridic din umeri, la fel poate ca ridica de cand e mic ala de mi-a umflat mie botul progeniturii cand e cu el pe afara si copilul lui bate pe altul.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca 10 clase sunt obligatorii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Coruptia. Ani la rand au musamalizat evenimentele in continua crestere ca sa nu se inregistreze scolile cu evenimente negative, sa nu fie demisi directorii etc. Acum situatia a scapat de sub control. Eu cand aud ca mai e cate un profesor care ia bataie de la elevi ma bucur, este rezultatul " corectitudinii " cu care si-au facut ei datoria.

| gabicoo a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Gresesti.Profesorii corecti au probleme cu derbedeii.
Pe corupti nu- i înjua nimeni. Ei sunt baietii buni pentru golani.
Tare ma tem ca din cauza coruptiei din învatamântul românesc - derbedeii de azi vor fi profesorii de mâine.
Taticu îi va plati taxa la liceul privat, apoi taxa la facultate la ID, ca la zi nu suporta baiatu, pentru ca la urma sa-i " cumpere un post in învatamant si iata lantul slabiciunilor.
Viitor de aur țara noastra are.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru gabicoo):

Profesorii corecti nu cu derbedeii au probleme ci cu directorii de scoala. Asupra lor se fac presiuni ca sa nu scada notele la purtare ori sa nu ia masurile administrative necesare. Nu mai vorbim ca sunt f multe cazuri in care ar trebui chemata politia. Directorilor nu le convine sa scada prestigiul scolii implicit a lor si merg pana la ameninta profii ca ii da afara. Deci nu prea gasim profi corecti.

| peperonies a răspuns:

Asa au fost crescuti.

| Kogaion a răspuns:

Pentru ca societatea si mai ales mass-media promoveaza prostia, panaramele si scursurile societatii.

| LexiEla a răspuns:

Lipsa de educatie din clasele primare, faptul ca profesorii si parintii le permit acest comportament. Lipsa de informare, anturajele rău famate...