| selenuska a întrebat:

De ce sunt partidele populiste atât de convingătoare având din ce în ce mai mulți susținători în multe societăți?

17 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Pentru ca prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fac campanie electorala pe problemele cetatenilor.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar, pentru ca nu tintesc exact problemele cetatenilor, gandeste-te la ce a facut Firea cu Bucurestiul si cu acea vinieta, in loc sa faca centura Bucuresti, ea a vrut sa bage o taxa pentru masinile care polueaza mult, iar dupa ce a vazut ca scade in sondaje a renuntat la idee, nu stiu exact cat era taxa si ce masini erau vizate.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Apokales):

Taxa era foarte buna. Nu cred le convinea sa plateasca valoarea cazanului in fiecare an laughing

| Apokales a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cred ca solutia reala era construirea infrastructurii Bucurestiului, nu taxa sau mai stiu eu ce.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Apokales):

Asa e, dar ar fi fost o solutie pana la infrastructura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Mai citeste ce am scris.
Am spus campanie electorala.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar ai spus problemele cetatenilor, la asta m-am referit. Pentru ca nu-s neaparat problemele cat sentimentele cetatenilor, problemele reale sunt ignorate adesea in astfel de cazuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Pai da, in Romania si in toata lumea cetatenii nu au cunostinte politice.
Multi daca li se maresc salariile si pensiile dupa o detaxare masiva, fac bairam, habar nu au ca o s-o beleasca peste foarte putin timp.
.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Si nu este doar asta, adevarul este ca in dorinta de a oferi o falsa egalitate intre toti cetatenii, liberalii au fost cei care au introdus votul universal, lucru care nu s-ar fi intamplat daca nu exista socialismul si dorinta lor de egalitate. Liberalii au luat o serie de masuri, ca un contra-atac pentru a se asigura ca nu va exista conflicte intre clase, cum ar fi: votul universal, asigurarea de sanatate, salariul minim si altele. Populismul functioneaza doar in stratul de jos al societatii, la prostime, la cei vulnerabili care se gandesc ce sa puna maine pe masa si sunt prea putini interesati sa cunoasca, sa invete. O solutie am auzit-o la CTP, cand iei BAC-ul ai iti iei si dreptul al vot, ai dovedit prin asta ca esti capabil sa votezi. Intrebarea imediata a fost: Dar nu le ingradim un drept fundamental, dreptul al vot? Pai, nu, pentru ca vor avea cu totii dreptul al vot. Dar asta nu se va putea face, prostimea nu ar lasa acest lucru sa se intample, nu fara un manifest in strada cel putin.
Deci trebuie sa le multumim socialistilor pentru privilegii si acest blestem prin care tot prostu' are drept de vot, iar cel care este in stare sta scarbit acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Esti foarte ignorant, cunostinta sau cultura nu au legatura cu scoala unde inveti doua lucruri folositoare,limba romana si bazele metematici si niste cultura generala de baza,fizica,chimica,geografie etc.
Restul scolii inseamna pregatire profesionala si gata, aprofundarea materiilor de cultura generala este facuta doar ca dupa sa poti sa alegi cam din toate facultatile, nu pentru ca ar folosi la ceva, adica dupa ce am burta plina mai bag o shaorma ca asa fac colegii si prietenii.
Avand in vedere ca toti stim cat de cat sa scriem si sa adunam si sa inmultim si mai stim ca exista doua trei substante, ce-i tibia si unde-i Parisul restul cunostintelor folositoare sau curiozitatile le invatam acasa sau in afara scolii.
Bacul este doar o hartie care atesta ca nu ai probleme cerebrale.
Facultatea, cursurile sau un liceu profesional atesta ca ai anumite cunostinte intr-o profesie.
Nici de cum nu atesta inteligenta, cat de treaz la minte esti sau cultura.
Daca cunostintele sau cultura unui om inseamna in EXCLUSIVITATE 2 3 facultati si cateva masterate vorbim clar despre o persoana inculta.
Ca sa nu mai zic ca nu exista meteria Politică la scoală, cu toate ca daca ar exista societatea s-ar schimba dar unii nu vor, mai bine bagam 1000 de litri de benzina intr-un rezervor de 60 de litri,de motorina.
Ca sa nu mai zic de inteligenta,desteptaciune si ignoranta,cu astea te nasti,schimbi putin la ele,dupa aia fiecare cu caracteristice lui,unul face bine una,altul alta, dar un singur lucru se poate mari la infinit, cultura.
Acuma uni cresc cultural in cunostintele nefolositoare, altii in cunostinte folositoare, curiozitati, chestii pe care ei le indragesc.
Unii fac credite pentru casa la 25 de ani neavand famielie, altii fac alte chestii, unii se cred inteligenti si educati ca au 2 3 facultati si muncesc pe 3000lei la aia care atunci cand ei invatau niste formule chimice chiar daca ei nu o sa lucreze in domeniu sau o sa utilizeze acea formula,astialalti invatau altele pe care nu vreau sa le zic din zgarcire mai ales ca aceste lucruri toata lumea le vede, le atinge si le aude in fiecare zi dar marea majoritate nu le accepta.
In concluzie, intr o lume ideala ar exista un bac pentru vot si alte examene pentru licee si facultati, si clar cei care se cred inteligenti, dezghetati la minte, culti si educati pentru ca au bacul si 2 3 facultati nu vor trece testul, evident.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca sunt ignorant, asta o data?
Si nu este vorba de excluderea oamenilor pentru ca cu totii pot da bacalaureatul, dar ar putea sa fie si alt test pe care sa-l dea toata lumea, sa aiba toata lumea acces la el. Stiu ca si eu vedeam formulele de chimie ca fiind inutile si toate acele notiuni si povesti despre voievozi, dar ele iti dezvolta memoria, iar chimia iti dezvolta gandirea logica, matematica la fel. Si nu trebuie neaparat sa se invete politica la scoala, pot introduce cateva lectii despre manipulare si cum sa nu fii manipulat, se poate si altfel. Eu am vrut sa dau cateva exemple. Acum te intreb pe tine, daca nu esti in stare sa gandesti, doar atat, sa gandesti, cum ai putea dincolo de toate manipularile, dincolo de toate galetile cu orez, sa votezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Esti ignorant pentru ca te gandesti oarecum ca lumea ar trebui sa dea bacul ca sa poata sa voteze si pentru ca, crezi ca imaginatia si gandirea logica provin din scoala.
Un alt motiv este ca nu ai inteles ca scoala este structurata de niste politicieni pentru nevoile majore ale tarii si ca nu o sa se introduca materii folositoare dintr un anumit punct de vederen, ah, si mai sunt si alte nevoi.
Scoala nu te invata sa inveti.
Scoala nu te invata sa gandesti.
Scoala folositoare se termina in clasa a 8 a, dupa este doar pregatire profesionala, distractie la ore si pasarica happy

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar... distractie la ore si pasarica, asta e liceul, iar faza cu pregatirea profesionala unde ai vazut-o in liceu? Si cine a zis ca imaginatia se dezvolta in scoala, ca eu nu. Scoala nu te invata sa gandesti, intr-adevar, dar te impinge sa gandesti, iar alte locuri nu iti ofera aceasta sansa, pe santier nu iti apare intrebarea "Cine a fost Mihai Viteazu'?" sau "Care sunt cele 3 mari puteri in stat?". Iar daca crezi ca BAC-ul este o tampenie, fie asa. Exista si alte moduri de a demonstra ca esti in stare sa gandesti si ca poti sa votezi, poti da un test si fara sa termin cele 12 clase pentru ca exista si autodidacti, iar fata de ei nu ar fi corect. Dar trebuie sa vrem noi acest lucru mai presus de galeata si sticla cu ulei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Exista licee profesionale.
Ai spus tu, citeste mai sus.
Mhh, deci daca nu te duci la scoala nu poti sa stii cine-i Mihai Viteazu șamd.
Eu nu cred ca bacul este o tampenie, ba chiar eu apreciez mult persoanele care invata, care iau 10, care au absolvit anumite facultati,bine,alea care sunt inteligente,nu tocilarii.
Si înca odata,nu are nicio treaba bacul cu votul.
Eu doar ti am spus ce inseamna scoală, pentru ca sunteti multi,prea multi, care fac din scoala ceva galactic sau se cred educati si destepti ca au scoala,si culmea fix astia sunt needucati,adormiti, prosti si inculti.
Dupa ai sunt aia care au scoala, profeseaza in domeniul studiat, sunt inteligenti si nu se cred stapanii lumii ca au un masterat.
Marog, hai lasa, iti respect parerea dar nu o dau mai departe.
Sa fi sanatos!

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-o mai departe, dezvolta ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Am vrut sa spun ca ti respect ideea dar nu o impartasesc.
Ideea mea nu se mai poate dezvolta, daca eu iti spun ca peretele-i alb si tu imi zici ca i albastru pentru ca iti bate tie cineva cu un reflector albastru in el, te las in treaba ta.
Oricum important este ca ai linistea faptului ca foarte multi o vad ca tine, asta conteaza pentru unii.
Sa fi-ți sanatosi!