| mikici a întrebat:

De ce sunt salariile atat de mici in Romania?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pentru ca angajatii nu au pic de singe in ei si accepta sa lucreze doar pentru bani de tigari in unele cazuri.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că, din păcate, la noi productivitatea muncii încă nu o egalează pe cea din țările dezvoltate.
Pe scurt: dacă aici cinci muncitori fac într-o zi un autoturism, dincolo un muncitor face cinci mașini pe zi (exemplul e puțin forțat, de fapt în industria auto productivitățile sunt ceva mai apropiate la noi și la ei). Prețul de vânzare al acestuia e cam același oriunde în lume, așadar - dacă din suma încasată de firmă pentru vânzare 20% reprezintă cheltuieli cu salariile, care va fi leafa la noi, și care va fi într-o țară dezvoltată?
Ca să poți câștiga bine trebuie să lucrezi bine, într-o industrie care produce mult și vinde scump. Sau care produce enorm și vinde (relativ) ieftin.

| neutrino a răspuns:

Pentru a putea sa slabim mult mai usor.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Salariile sunt mici pentru ca toate veniturile declarate sunt mici. Toate veniturile declarate sunt mici pentru ca se face evaziune fiscala la greu. Veniturile in general nu pot creste decat daca cresc si preturile iar preturile daca ar creste am muri de foame la ce salarii avem. E un mare cerc vicios.
Singura solutie ar fi o infuzie de capital nerambursabil pe cap de familie. Infuzia trebuie sa constea in niste bonuri valorice cu valoare limitata si timp limitat de folosire si doar pe teritoriul Romaniei (ca lumea sa le cheltuie rapid). Crescand vanzarile trebuie sa creasca si salariile iar crescand salariile trebuie sa creasca si preturile astfel incat marcile sa-si permita sa produca produse din ce in ce mai bune care sa se vanda din ce in ce mai bine. Din pacate planul asta este bun doar pe hartie, in realitate nimeni n-o sa dea bani oamenilor degeaba sperand ca pe termen lung sa si-i poata recupera din bunul mers al economiei.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Pantry ca oamenii sunt lenesi

| Scorpiel a răspuns:

Pur si simplu pentru ca romanii sunt delasatori...stau si ma gandesc ce se intampla daca la greci sau francezi se taia 25% din salariu sau daca le scumpeau produsele fara sa le mareasca salariile...la noi merge si asa sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Scorpiel):

Grecii si francezii probabil ca muncesc in numar mai mare decat Romanii. La noi, din 20 si ceva de milioane de locuitori muncesc efectiv in Romania doar 3 milioane (care ii cara in spate si pe restul). Multi muncesc afara si ajuta la dezvoltarea altor state iar banii veniti din Spania si Italia (sau pe unde reaq se mai culeg capsunile) si cheltuiti in Romania nu fac decat sa creasca inflatia (fiindca n-au nicio acoperire aici). De unde sa aiba statul bani daca la noi se fura si putinii bani care intra la buget? De unde sa aiba statul bani daca doar 3 milioane de oameni reprezinta motorul economiei noastre (ca doar de la aia poti lua impozit pe venit si doar banii alora nu cresc inflatia)? Cum reaq sa prosperi cand 3 milioane de oameni trag in spate o tara intreaga iar restul freaca manganu si asteapta pensii, alocatii si ajutoare sociale ghiciti de unde? tot de la aia 3 milioane de oameni care muncesc ca niste prosti, va zic eu.

| Andrei1000super a răspuns:

Salariile sunt asa de mici in Romania pentru ca se fura! Nu numai furatul este cauza dar mai este si alta fiind taxele ne i-au taxele 40 % din salariu aproape ca jumatate de asta nu avem bani ca in alte tari nu este taxa asa mare si mai este un alt lucru lucrurile foarte scumpe sunt tari care au lucrurile ca la noi pretul dar au salariul triplu cat a nostru. Acum sper ca ai inteles. Dar eu mai zic ca in Bucuresti mai sunt niste salarii bune.

| Mario502 a răspuns:

Pentru ca tara asta nu are de unde da salarii mai mari...Sefi Abia daca au pentru ei banii... dapa-i sa dea si salarii mai mari
Pa, pa