| LanguageMaster a întrebat:

De ce tortura este interzisă în majoritatea țărilor, în ciuda faptului că este o metodă eficientă de a-l determina pe un infractor să-și recunoască vina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca prin tortura se incalca drepturi fundamentale ale omului, in priml rand cele la integritatea fizica si psihica.
Apoi nu intotdeauna prin tortura poti obtine adevarul si se incalca prezumtia de nevinovatie, chiar cel nevinovat poate recunoaste ce nu a facut.

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pentru ca exista riscul sa-l torturezi pe unul nevinovat, sau in orice caz, nu vinovat de ce crezi tu. Iar asta e inacceptabil, nu?

| Simpatic a răspuns:

Pe scurt pentru ca tortura este o metoda ce nu este tolerata in democratie pentru ca nu este normala, si se porneste de la un principiu de baza in domeniul juridic : prezumtia de nevinovatie, principiul nevinovatiei pana la proba contrarie.

| oz_1736 a răspuns:

Atunci unde e dreptul la un proces!

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca torturat vei recunoaste si ca tu ai nascut-o pe bunica ta.

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca persoana torturată poate sa se autoinvinovateasca doar pentru a nu mai fi torturată. Inca se mai tortureaza oamenii în unele cazuri, la secțiile de poliție, deși nu e legal.