| AnonimFaraPereche a întrebat:

De ce traficul ilicit de droguri este pedepsit atat de aspru (mai ales in unele țării)? Eu consider ca aceasta infractiune nu este atat de gravă față de crime sau violuri etc.
De ce toate infractiunile cu droguri se pedepsesc asa de aspru?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare tara are propria politica penala si poate adopta pedepse mai aspre pentru a limita consumul si infractiunile privind drogurile, tinand seama si de faptul ca traficul si folosirea drogurilor, de regula, sunt asociate si cu alte infractiuni.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca mor foarte multi oameni din cauza drogurilor. Practic e un trafic cu otrava

| AnonimFaraPereche explică (pentru Brigaela):

In cazul in care esti traficant putem spune ca ii,, otravesti,, pe ceilalti, dar daca de exemplu o persoana se drogheaza si este prinsă de politie, avand in vedere ca nu este agresiva, isi face rau ei si nu altor persoane, de ce este pedepsita asa de aspru?

| Brigaela a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Fiindca cererea creaza oferta

| Violleta2022 a răspuns:

Considerand cat de rau fac aceste droguri, si cate vieti omoara, eu cred ca pedeapsa cu inchisoarea este foarte blanda!

| AnonimFaraPereche explică (pentru Violleta2022):

Inteleg ce spui, dar nu face rau direct ca si cand i-ai da in cap unui om pe strada.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Este mai rau, ii dai un drog care-l poate omori in cateva secunde, dupa ce i-ai pus tu in mana acel drog.
Deci, i-ai dat otrava cu buna stiinta, asta nu te face un om mai bun, dimpotriva, cu buna stiinta condamni un om la moarte.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Violleta2022):

Dupa parerea mea acel om are optiunea de a alege, nu-l obliga nimeni, din contra uneori ei vor sa,, incerce,, lucruri noi.