| anonim_4396 a întrebat:

De ce un presedinte nu poate avea mai mult de doua mandate?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Subscriu integral la ardnaxur.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si doua sunt prea multe. Nu crezi?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Constituţia României prevede doar două mandate.
Articolul 81 prevede următoarele:
(1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat.
(2) Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegătorilor înscrişi în listele electorale.
(3) În cazul în care nici unul dintre candidaţi nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidaţi stabiliţi în ordinea numărului de voturi obţinute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi.
(4) Nici o persoană nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi şi succesive.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Ana a răspuns:

Ca sa aiba si altcineva dreptul de a conduce tara si poate ca, cu o noua schimbare de presedinte o sa apara si alte schimbari, in bine, bine-nteles.

| Onutzyk a răspuns:

Ca sa nu se instaureze comunismulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca de obicei cei ajunsi in aceasta postura uita de ce au participat la alegeri si tind sa acapareze intreaga putere in stat, astfel se poate ajunge foarte usor din nou la dictatura, deoarece oricum alegerile sunt falsificate. Deci de ex, la noi basescu ar mai fi inca vreo 10 mandate, nu pentru ca l-ar alege poporul, ci pentru ca asa ar vrea el si alegerile sunt foarte usor de falsificat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din simplu motiv sa nu-si lase dreptul la presedintie mostenire.