| LanguageMaster a întrebat:

De ce un student nu poate primi 2 burse în acelaşi timp?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii pentru burse sunt limitati si atunci nu se acorda 2 burse pentru a putea beneficia mai multi studenti.
Ca exceptie studentii pot primi 2 tipuri de burse in acelasi timp, conform Ordinului MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, de aprobare a criteriilor de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă, citez:
"ART. 18.(1) Studenţii pot beneficia de orice tip de bursă pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master, cu excepţia burselor pentru stagii de studii universitare şi postuniversitare prevăzute la art. 10.
(2) Un student nu poate primi două tipuri de burse simultan din aceeaşi categorie, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o perioadă mai îndelungată de timp.
(3) Prin excepţie de la alin. (2), studenţii care beneficiază de bursă socială pot primi şi orice alt tip de bursă reglementat în prezentul ordin."

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar mie nu mi se pare normal dacă un student munceşte pentru 2 burse să-i se ia una ca să dea la alți.
Este o hoție din banii studentului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu ia nimeni din banii studentului, deoarece studentul nu a avut acesti bani pana nu-i da statul sau facultatea. Si nu munceste pentru 2 burse, normal ar fi sa primeasca doar una. De altfel bursele sunt diferite, conditiile de acordare diferite si studentul poate opta pentru bursa mai mare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LanguageMaster):

"mintosul" NU MUNCESTE pentru doua burse; el invata pentru propria-i dezvoltate intelectuala pe care sa si-o foloseasca in propriu-i interes dupa terminarea studiilor

8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru ca parintii mintosului ar trebui sa-i asigure toate costurile; nu ceilalti contribuabili care nu au niciun beneficiu de pe urma studiilor facute de studentul nemultumit ca nu are bani pentru cheltuit prin cluburi.winking laughing tongue

| Claxon987 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am statut junior si nu pot sa dau calificative, dar am vrut sa apreciez acest raspuns mai mult decat fair play, cu care sunt total de acord

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ daca bursa este acordata de stat: este pentru ca "mintosul" sa isi ajute familia, dupa terminarea studiilor si inceperea unei activitati concrete/remunerate. Daca shmecherul-profitor este suficient de inteligent si onest: va fi sponsorizat de o firma privata, doar in urma semnarii unui contract anticipat de angajare, iar cuantumul bursei este in functie de rezultatele de pe intreg parcursul studiilor; poate creste, sau poate fi anulata bursa

| Kogaion a răspuns:

Daca te referi la locul fara taxa, e logic, asa unul super destept poate fi la 3 facultati la fara taxa in acelasi timp.

| FlavorOfLife a răspuns:

Pentru ca au crescut bursele mult de la 280-700+ si o trebuit sa limiteze numarul lor...