| Teo0011 a întrebat:

De ce un tigan se supara ca-i zici tigan? E ca si cum eu m-as supara ca cineva imi zice ca-s roman.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nici eu nu inteleg, intr-o tara civilizata in care sunt etnici, ar trebui sa le spunem pe nume.Si noi daca ne ducem in alte tari, ne spun romani.Si la bulgari,turci,respectiv unguri din Romania daca le zici asa, nu se supara. Apai tiganu, se supara, practic, daca sunt tigani, tigani mor.Anumite persoane de etnie, cand m-am adresat cu 'rom' mi-au atras atentia ca romu e bautura, ei sunt tigani.Mai sunt si tigani care vor sa uite ca sunt tigani, desi sunt tigani 100% au dialectu acela, si vorba respectiv portul.Nu,nu e o problema ca sunt tigani, as fi narod sa spun ca am ceva cu tigani, nu suport oameni falsi, care minta, si sunt nesimtiti.Indiferent ca sunt romani, bulgari, turci, sau tigani.Anumit persoane fac ura de rasa degeaba.Am intalnit si tigani care stiau sa se poarte, aveau o educatie, cei drept rar, dar am intalnit.Pentru cateva persoane nu putem blama toata etnia,cum si anumite persoane din baia mare, care sunt unguri, se poarta frumos, si sunt si anumite persoane din oricare alt oras de pe pamant, care se poarta urat, sau frumos.Si ...crede-ma,cu cat vei cunoaste mai bine omul, cu atat vei respecta mai mult cainele.Cand am spus 'OM' m-am referit la toti oameni laughing

| FreedomAli a răspuns:

Pentru că acest termen este înţeles greşit de societate şi este înţeles ca jignir. Cum se mai foloseşte şi termenul de "gay" de exemplu. A fi gay este o orientare sexuală dar mulţi oamenii neeeucaţi folosesc termenul ca fiind o jignire adusă altei persoane, în schimb dacă îi spui unei persoane că este heterosexuală nu va exista nici o problemă. Cam aşa dtau lucruriile şi în cazul ăsta. Termenul corespunzător însă este -Rrom-
Dacă nu vrei ca persoana resoectivă să nu se simtă ofensată fă-o să înţeleagă că este acceptată iar a fi ţigan nu este un lucru rău. #morelovelesshate. happy