| AlexDorinel a întrebat:

De ce unele tari primesc mai mult si unele mai putin din Mecanismul de redresare si rezilienta?

De exemplu Italia primeste 190 miliarde de euro, iar Germania cu o populatie si suprafata mai mare primeste doar 26 miliarde, pana si Romania primeste mai mult( 29 miliarde).

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pentru ca Germania e principalul finantator si principalul contributor la bugetul UE. Ea e albina. Noi suntem trantorul.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca am putea face cu mult mai mult decat facem, de aia.

| halogen001 a răspuns:

Probabil ca Germania e mai redresata si nu mai are nevoie de ajutor asa de mare.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Italia a pierdut multi oameni dar nu uitam ca are o populatie batrana Italia, dar are si un potential de regenerare mult mai mare ca Romania, este o putere economica mai mare ca Romania, Romania a primit cu mult peste ce merita doar pentru ca Germania are multe firme deschise in Romania