| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce unii pensionari (in principiu din mediul rural) au pensii si de 50, 100 de lei?!

9 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Nu există așa ceva.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai au acum acele pensii mici. Au putut avea pana in 2010, cand a intrat in vigoare L.263/2010 si s-a stabilit si pentru agricultori o pensie minima garantata, egala cu a celorlalti pensionari, de la 1 septembrie 2019 aceasta este de 704 lei.

| Simpatic a răspuns:

Cum bine ti s-a raspuns, nu exista la momentul actual pensie mai mica de 704 lei, dar le-as dori domnilor parlamentari cand se vor pensiona sa traiasca ei cu 704 lei/luna! Sa le dea Domnu!

| romeo78 a răspuns:

Pensionarii din mediul rural cu pensii mici, până la apariția pensiei minime, a fost și de 5 lei la începutul anului 2000, când s-a propus atunci o soluție pentru problema aceasta.
Această categorie de pensionari rurali, sunt foștii zilieri din CAP, IAS, alte ferme agricole.
Iar, acești oameni în momentul în care au dorit să iasă la pensie s-au confruntat în multe cazuri cu o situație fără ieșire: dispariția arhivei fostelor IAS, CAP odată cu desființarea acestora după anul 1991.

| relian a răspuns:

Au pensii mici pentru ca au contribuit cu putin la findul de pensii.
Tu crezi ca pensiile ce sunt sau de unde vin? Nu cade nimic de sus stai linistit,deci fiecare om care munceste undeva cotizeaza la findul de pensii,iar cu cat cotizezi mai multi bani cu atat vei avea pensie mai mare,
Deci fctie de ce salar aveai cotizai o suma de,iar cei din memdiu rural aveau salariile cele mai mici,ca urmare si cotizatia lor era f mica,de aici si pensii mici.
Asa este oriunde in lumea asta,nu vine nimeni sa iti bage in buzunare mai mult decat ai muncit,fiecare cu cat poate,mi se pare normal si firesc sa fie asa.
Unora nu li se pare normal, dar nu au nici o logica sau explicatie la cerintele lor.
Singurii care au dreptate is cei care primesc acele pensii mici, ei nu cer pensii mari, ei cer pensii cu care sa poata supravietui cat de cat normal.
Daca tara este in prapastie ca asa vor unia oamenii sunt cei care sufera, mai ales aia cu pensii mici, bataie de joc.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ioandelasal):

Am nteles, dar de ce erau atat de mici?

| sopranaCadaverica explică (pentru romeo78):

Si nu s au gasit acele arhive nici in ziua de azi?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Fiindca au contribuit la CAS o perioada mai mica si cu o suma mica.

| romeo78 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu e vorba că nu s-au găsit. E vorba de fapt, că multe arhive au rămas în vechile sedii, nepăzite, neprotejate sau mai grav pur și simplu au fost furate. A fost un jaf pur și simplu după revoluție, iar în acea perioadă, dacă fostul președinte al cooperativei a avut puțină inimă, a făcut să nu se piardă arhiva. Dar, au fost situații în care pur și simplu s-a pus lacătul și nu a mai interesat pe nimeni ce se va întâmpla în continuare, nici măcar pe primar. Plus, așa cum am spus, mulți erau zilier, legea lui Ceaușescu privind zilierii a fost abrogată, schimbată, fără a ține cont de foștii angajați.