| Demeister a întrebat:

De ce unii polițişti poartă cagule şi alții nu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Mascaţii" sunt luptatorii (poliţişti) din cadrul formaţiunilor de intervenţii şi acţiuni speciale ale Poliţiei Române.
Aricolul de echipament "cagula de mascare" a fost atribuit legal şi firesc pentru folosire structurilor de poliţie ce au atribuţii în privinţa combaterii şi a luptei împotriva crimei organizate, a infractorilor deosebit de periculoşi ce folosesc arme de foc etc. cu scopul expres de a oferi o protecţie privind identitatea poliţiştilor şi a famililor acestora. Cu toate că Jandarmeria nu are astfel de atribuţii, lucrătorii acestei instituţii şi-au arogat singuri tot felul de competenţe închipuite şi pompos denumite (ex. din sfera antiterorista şi contrateroristă cu toate că nu au competenţă legală să intervină ei în astfel de situaţii, ci SRI-ul prin Brigada Antitero), iar permanent încearcă şi întreţin voit o confuzie între efectivele poliţiei şi ale jandarmeriei. Jandarmeria nu a avut şi nici nu are competenţe pentru activităţi cu un grad ridicat de risc, împotriva grupurilor de crimă organizată ori a infractorilor deosebit de periculoşi, competenţa în astfel de cazuri fiind exclusiv în sarcina Poliţiei Române. Singura competenţă exclusivă aflată în sarcina jandarmilor este "restabilirea ordinii publice" care nu înseamnă altceva decât altoirea şi împrăştierea ("bastoneala") manifestanţilor, demonstranţilor şi greviştilor, iar pentru astfel de activităţi nu este necesară ascunderea identităţii militarilor, pentru că nu acţionează împotriva unor grupări infracţionale organizate predispuse la acte de răzbunare asupra lor ori membrilor de familie, dar cu toate astea jandarmii îşi cumpără de la magazinele cu echipament pentru motociclişti cagule de mascare şi le poartă în timpul serviciului.
În concluzie adevăraţii "mascaţi" sunt de fapt poliţişti din cadrul structurilor de intervenţie şi acţiuni speciale ale poliţiei, dar cu toate astea începând din 2007, când peste noapte au fost transformaţi din militari în termen în "profesionişti", jandarii s-au orientat iar prin impostură profită şi fură din capitalul de imagine pe care aceste structuri din Poliţia Română l-au creat în timp, folosind inutil echipament asemănător pentru a fi confundaţi cu aceştia.

| Cuescu_Alex_1977 a răspuns (pentru Salontanul):

Jandarmeria este dovedit ca fiind cea mai incoruptibila componenta a MAI. Politia fiind cea mai greoaie si nereformata, orientata si neputincioasa institutie a MAI, avand mari hemoragii de informatii in sfera infractionala fapt ce a dus aproape la DESFINTAREA acestor microstructuri cu denumiri individuale. Fiecare ipj s-a denumit dupa bunul plac (SAS, SPIR, SIR, DIPR, SIAS cu doua misiuni pe an) si alte acronime. In momentul de fata, acestea au un rol ORNAMETAL in cadrul MAI si a IPJ-rilor. Au fost nenumarate situatii cand veneau procurori la clanuri mafiote si nu se gaseau la adresa respectiva! Oare de ce? Scurgeri? laughing)) Aceste recidive au dus aproape la DESFINATREA structurulor de intervenie rapida a politiei, rămând fara misiuni, si daca sunt, sunt misiuni mici si fara valoare interventionala. In ultimii 15 ani JANDARMERIA a preluat in proportie de 99% misiunile cu grad ridicat de risc, si aici ma refer la misiunile cu DNA, DIICOT si chiar culmea, cu BCCO-ul politiei. Citeam ce ineptii scrie acest SALONTEANU, cata ura manisfeta saracu, nu citeste legi actualizate si republicare. Ii inteleg mhnirea si invidia ca nu mai au misiuni, ca stau pe tusa, ca azi joaca in ligi inferioare. E dureros sa stai zi de zi la baza si sa nu ai o misiune, sa te uiti la tv pana faci nani. Imi pare rau despre voi, imbracati hainele someri. Jandarmeria in MAI este in momentul de fata 2018 forta Nr.1, coloana vertebrala MAI, fiind cea mai complexa institutie de FORTA a MAI. Domnule SALONTEANU, stiu ca ai ramas cu amintirile vremurilor demult apuse a anilor 2000 cand intr-adevar Politia domina si avea pe mana misiuni de ordine publica. E suparare mare ca JANDARMERIA are toata ordinea publica si o domina. Astazi vorbim despre POLITIE intervenind la mici scandaluri domestice sau sicane prin trafic. Daca sunt batai intre clanuri mafiote! Cine suna la JANDARMERIE? Soc si groza, POLITIA! Sa ii scoatem din rahat ca au facut moale in pantaloni. Te mai intreb ceva, spune-mi te rog cand POLITIA ROMANA prin structurile rapide a ridicat simultan la ora 6:00 infractori de la 30 de adrese? Iti spun eu! NICIODATA, pentru ca sunt o mana de oameni slab pregatiti si cu o integritate suspecta. Oameni buni, acest individ care nu pune mana pe carte, a ramas cu amintiri ce il rascolesc si il macina de acum 18 ani, nu mai sunt de actualitate. Sa lasam politia sa mentina ce le-a mai ramas in competenta, mentinerea ordinii publice pe langa scoli si gradinite. Iar JANDARMERIA sa intervina acolo unde scandalul si ordinea publica o ia razna. Nu mai zic, ca in tara sefii de post ameninta scandalagii cu jandarmii! laughing) E frumos? laughing)

| Salontanul a răspuns (pentru Cuescu_Alex_1977):

La cat esti de "inteligent" nici numele meu nu l-ai stiut scrie corect. Hai sictir!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Politistii mascati sunt cei care lucreaza in domenii periculoase (descinderi, arestari, etc) si este nevoie de protejarea imaginii lor ca sa nu se razbune pe ei rudele interlopilor sau ale celor vizati.Sau sa se fereasca de ei alti infractori.E o metoda de protectie a politistilor si a familiilor lor, acest anonimat. Cei care lucreaza in locuri fara risc iminent nu au de ce sa fie mascati(circulatie, sectii de politie, etc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun politist nu poarta cagula.

| mihai69 a răspuns:

Cei cu cagule au de-a face cu indivizi periculoși și pe de o parte îi intimidează cu aspectul lor „ninja", iar pe de alt parte, sunt protejați ei și apropiații lor de acțiuni răzbunătoare din partea infractorilor sau a prietenilor acestora.

| Eastwood a răspuns:

Aia cu caguli de care spui tu sunt jandarmi, iar ceea ce vezi pe strada, in masina sunt politisti!