| AlexDorinel a întrebat:

De ce vor astea sa desființeze SIIJ? Ce face rau instituția asta?

22 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pune presiune pe magistrari sa ia "deciziile corecte" daca nu vor sa fie anchetati.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e bine, pentru ca cei de la putere pot numi lejer oameni care sa ii scape de cei incomozi. Ghilimele erau pentru sarcasm.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Attia vreme cit SIIJ e o maneta a politicului pentru cand vrea sa traga de justitie... tu ce crezi? Ai auzit de separarea puterilor in stat?

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In RO sau UE nu exista separarea puterilor,nici pomeneala de asa ceva.
Pe hartie o fi,dar in realitate nu-i.
Separare e atunci cand judecatoru,sefu politiie si altii is alesi de om nominal si nu poti fi demisi de nimeni, nici de dzeu atata timp cat aia is fac treaba.
Unde se intampla asa ceva? De ce nu vor europenii legi genul asta?

Toti care au fctii in administratie ar trebuie alesi nominal de oamenii,asa cum e ales primaru.
Daca ar alege la fel si pe judecator,atunci ala daca ar vedea,daca ar primi reclamatii impotriva primarului,sau politistu sefu lor,atunci astia ar verifica si iar trage la raspundere,asta pentru ca primaru nu ar avea putere asupra lor.
Chiar daca politia se subordoneaza primariei,primaru nu poate obliga,sau impune unui politist sa faca magarii sau sa acopere pe careva,nici sal ameninte ca il da afara,pentru ca nu ar putea face lucru asta.

Deci un sistem genul asta la care fiecare poate verifica pe alantu este mult mai bun pentru tara, pentru populatia acelei tari.
Alegerea acestor oamenii sa se faca la date diferite laughing astfel incat sa nu se poata forma gasti, cunostinte, mafie etc.
De ce nu vor asa? Nu obliga nimeni un stat sa nu aibe legi de genul asta.
Chestia e ca nu se vrea separarea puterilor pentru ca nu mai pot aia fura, supune populatia, obliga cum vor acum sa oblige lumea sa faca vaccin si alte rahaturi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Nu mai amesteca RO cu UE-ul. Daca bisericile din alte tari erau lasate sa isi faca de cap ca BOR-ul de la noi, nu cred ca ar mai fi existat vreo uniune...
Separare e cand indiferent de modalitatea de alegere, fiecare isi vede de treaba lui. Daca tu m-ai numit pe mine patriarh, sa zicem, e ok. In momentul in care tu emiti o lege si eu zic ca biserica e deasupra legii - direct sau indirect - atunci se duce naibii separatia aia. De suptul banilor de la buget nu mai zic...
Tu te legi mai mult de modul de numire decat de modul efectiv in care lucreaza puterile astea si cum ar trebui sa interactioneze intre ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Iti dai seama ca CEDO se uita cu invidie la acest comentariu.
Cea mai mare nerozie e alegerea judecatorilor, de altfel existand modele din USA, dar ei sunt cu ani lumina in spatele Europei(in principal) cand vine vorba de drepturi procesuale si garantii procesuale.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S anul amestec RO cu UE adica? Ce legi au romanii au si altii,majoritatea,sistemul mai exact,este cam acelasi.

Ma leg de ce ar trebuie facut,modul de numire aia face toata treaba. Oamenii daca ar alege un judecator sau politist cinstit pai poata sa fie primar si Hristos,de face magarii astia il pot elimna.
Restu e poveste.
Daca tu esti patriarh sef si eu dau o lege si tu spui ca biserica e deasupra legii,pai sun politia si vine si il aresteaza laughing asta daca politistu este ales cum am spus eu.
In cazul in care politistul este numit de primar,sau de guvern,atunci ala intreaba mai intai pe aia ce sa faca,chiar daca el stie ca legea este pentru toti.
Nu se duce sal salte pe ala ca asa zice legea,pentru ca stie ca o sa fie matyrat afara dupa.
Daca este ales de om,el actioneaa pe baza legilor,iar daca legea spune clar ca toti se supun legii,atunci se duce sil salta pe patriarh fara nici o teama laughing chiar daca judecatoru sa zic iar da drumu tie n-are ceti face nimeni,ti-ai facut jobu.

Ati vazut voi in america ca politia apare cu masini cu apa cu gaze sa dea in populatie?
Eu nu am vazut,politistul este invatat sa apare populatia nu sa dea cu apa in ei,si daca legea spune ca asta trebuie sa faca,sefu lui daca vine si ordona sa o faca el il poate aresta pe sef laughing ori poate refuza,iar ala nu poate sa il dea afara si sa scrie ca na executat ala ordinu.
Pe cand in RO si in UE vezi politie care da in lume cu apa cu gaze.

In afara biserica isi face de cap,asta daca nu stiai,biserica nu plateste taxe la cladiri si la banii cei iau,is considerate institutii nonprofit,dar nici nu primesc bani de la bugetul statului.
Deci BOr sa faca ce vrea, dar asta dupa ce statu scoate totu la licitatie, le vinde, le cumpara patriarhul cu oaenii lor si dupa sa si le puna in cap, iar din buget nu vad pentru ce li se dau bani si salarii.

Tot ce are BOR apartine staului prin lege, nu altcuiva.Sint si legi bune in ro dar nu are cine le aplica tocmai cum am spus ca le este frica ca is pierd joburile, pentru ca majoritatea is acolo numiti de cineva si nu alesi de populatie.
Deci conteaza f mult chestia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Nu conteaza cum e ales politistul, legea tot aia e. La noi nu se aplica, simplu.
"Ati vazut voi in america ca politia apare cu masini cu apa cu gaze sa dea in populatie?" Ha, ha. Nu ai vazut? https://www.youtube.com/watch?v=hLnRAI500jY
Legat de biserica, da. De acord cu tine. Faptul ca noi cadem de acord asupra subiectului asta nu schimba nimic, din pacate...

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iara incurci laughing nu stii tu cea fost acolo, aia sigur sau dat la politisti, nu erau linga aia ce manifestau pasnic.Nu va mai luati dupa filmuletele postate de uni altii,eu stiu cei aici pentru ca aici traiesc.
Aici cand politia spune ceva, adica sa stai departe de el tu asta trebuie sa faci, dupa cum vezi in video manifestanti erau pe sosea, ala se duse la politist pe trotuar, probabil acolo a avut ceva loc schimburi de cuvinte si aia a fost.

Legea nu se aplica tocmai pentru ca politistu, judecatorul no apica pentru ca ii este frica ca va fi dat afara daca face cum spune legea.Ce nu iti este clar?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Da, sigur. Daca te uiti la filmul ala si nu vezi macar 3-4 abuzuri, atunci esti complet cu capul. Poate ar fi cazul sa te muti in Coreea de Nord sau China.
"Legea nu se aplica tocmai pentru ca politistu, judecatorul no apica pentru ca ii este frica ca va fi dat afara daca face cum spune legea.Ce nu iti este clar?" Va fi dat afara... pe ce baza? Exista precedente cu tentative de astea care au esuat. Gen Berbeceanu. La asta ar trebui sa se gindeasca politistii inainte sa bage coada intre picioare.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Spunele lor asta nu mie.Se pare ca desi legea exista aia nu vor sa o aplice de frica, deci tot de frica ca isi pot pierde joburile.Ca s-a intamplat cu cineva care probabil este f cunoscut,dar in general aia te pot matura daca esti incomod si nu faci ce zic,ei.
Judecatorul la fel face,deci nu ai la cine merge.

Daca judecatorul sa zic ar fi ales de om si nu iar fi f rica de partid ca il matura,sau ca la anul n-o sa-l mai puna tot pe el,deci ala tot de frica asculta,vrea si la anul jobu ala,deci daca este ales de om si face treaba buna omu il alege iar,iar el nu mai sta cu frica ca pierde ceva sau ca il dau aia afara.
Deci tu politist te da ala afara,legea spune ca nu trebuia,te duci al judecatoru ales de popor si ala iti da tie castig, pe cand cu judecatorul pus de partid, ala nici nu te baga in sama laughing pac pac simplu, chiar de legea spune ca ai dreptate judecatorul se gandeste la jobu lui, mai bine sa fiu eu bine decat ala laughing

Eu nu-s cu capu, eu vad astea pe strada referitor la politie.Aici is alte legi,iar cine nu le respecta ajunge sa fie batut surcea laughing
De ce nu iau batut pe toti? De ce nau adus masini cu apa sai imprastie? Pt ca aia manifestau pasnic,iar magat ala probabil o fi injura pe politist care nu avea nici o vina pentru ce el protesta corect?

E ca si cum eu vin acolo ca asa cere jobu,sa stau sa nu apara conflicte si tu vii si ma injuri de mama de nevasta de copil etc,pai te bat de te rup,ceea ce sa si intimplat cu respectivu.

Eu iti zic din practica nu de la tv,acolo nu ai de unde stii cum sa inceput, cum sa ajuns la chstia aia. Iara politia este dota cu camere, ala nu risca sa fie dat afara, ca sefu il matura fara discutii daca comite ilegalitati, asa cum s-a intamplat.
Nu zic ca politia nu comite si ilegalitati, dar daca is filmati saun prinsi is dati afara ba si bagati la puscarie.America nu-i UE iar politistu ala nu risca sa ajunga la bulau aiurea.Are familie copii etc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

"Daca judecatorul sa zic ar fi ales de om si nu iar fi f rica de partid ca il matura, sau ca la anul n-o sa-l mai puna tot pe el, deci ala tot de frica asculta, vrea si la anul jobu ala, deci daca este ales de om si face treaba buna omu il alege iar, iar el nu mai sta cu frica ca pierde ceva sau ca il dau aia afara." Ales de om, dar tot are niste sefi. Iar judecatorii nu sunt asa de usor de dat afara, pana la urma...

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Are si el sefi, dar nu pot aia sal dea afara, asta zic. Uite aici in America sefu politiei este ales personal de oameni.
Daca primaru ii spune sa treaca cu vederea ceva, el il poate aresta pe primar, chiar daca este in subordinea primarului.il doare pe el undeva laughing
Deci atata timp cat este vine la munca, isi face jobu primaru bate din buza laughing bine ca sistemul asta odata pus si functioneaza si trec ani sau generatii, un primar nu are absolut nici un interes sa dea pe careva afara daca ala isi face jobu.
In RO de cat tot se incearca ceva dar se pare ca tot nimic.Eu zic ca trebuie schimbate ceva legi,pusi ceva oamenii buni,alegeri nominale,nu ce pune partidu,pai noi romanii am ramas tot la sistemul ala comunist sau ce mai era,si acolo tot partidu punea pe cine voiau si cand voiau.

RO nu a schimbat nimic, iar sa s epari puterile numai asa poti cum am spus in mesajele anteriore.
Ca nu degeaba americanii au sistemul asta, aia au stiut despre ce este vorba, ca doara se fura in toata lumea.
Plus trebuie legi care sa fie clare nu interpretabile, sa le interpreteze care cum ii vine.
Americani au legi care is si acum de sute de ani, deci la astia se poate la altii se pare ca nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Si aici politia il poate aresta pe primar... big grin Macar idiotii aia nu au inca imunitate.
"Eu zic ca trebuie schimbate ceva legi, pusi ceva oamenii buni, alegeri nominale, nu ce pune partidu, pai noi romanii am ramas tot la sistemul ala comunist sau ce mai era, si acolo tot partidu punea pe cine voiau si cand voiau." De acord. Asta functioneaza cand aia care voteaza ISI DAU INTERESUL si sunt in stare sa inteleaga ce citesc/asculta. La noi vreo 50% din populatie sunt complet retarzi.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chestia e ca nici nu ai pe cine alege,nu trebuie doara sa fii cinstit,trebuie sa te si pricepi sa gestionezi un oras,o tara.
Poate problema e si aici,dar de regula primul lucru este sa fii cinstit,sa lucri pentru oamenii,ca de aia ai fost ales de ei sa ii ajuti.
Deci moralitatea ar trebuie sa fie unndeva sus de tot,daca te doare undeva de cei care te aleg,prafu vine din urma laughing

Din ce se pare pe zi ce trece gasesti f putini oameni cum trebuie,iar tendinta e tot spre vale,spre rapa,vorbesc asta la general peste tot in lume asta se urmareste, sa fure care mai de care, sa faca magarii, nu stiu ce se intampla cu lumea asta, dar bine deloc nu-i.

Gandeam ca accesul la informatie te face sa gandesti altfel, dar se pare ca pe multi ii face sa nu mai gandeasca deloc.Probabil cas prea multe informatii, multi nu stiu ce sa aleaga, asa ca cei place lui mai bine, cei suna mai frumos aia alege.
E grava situatia si nu e doara in RO.Si in tarile alea unde te astepti la mai bun, incep si aia so ia aiurea, cred ca puterea ajunge in mare parte in mana astora, a hotilor, talharilor etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Vezi primarul (fostul?) din Dublin. Punker, fost vagabond si om al strazii. Vazut un interviu cu el mai demult. Omul a zis foarte frumos si sincer - am ajuns primar si habar nu aveam ce trebuie sa fac, dar m-am inconjurat cu oameni care stiau ce trebuie facut, i-am ascultat si am invatat de la ei.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar il ducea mintea,asa este,ca doara nu esti tu specialist la toate, dar trebuie sa iti mearga mintea sa stii si de ce oamenii sa te inconjuri. Iara omu era cinstit, astia din Uk in general is mai cinstiti decat restul, asa este natia lor, cel putin comparativ cu latine, unde e jale

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok am gasit ceva interesant,nu am stat sa studiez prea mult,asa doara ce am aruncat un ochi.
Ma refer la ce disctuam noi pe aici la separarea puterilor in stat etc,de ce nu merge bine,de ce merge bine la altii,etc.

Citind pe aici una alta am dat peste o intrebare legata de RO,de ce se numeste republica prezidentiala iar polonia si alte tari parlamantare? Asta m-a facut sa citesc,apoi sa caut si am gasit ceva interesant.

Si uite asa m-a dus gandul la ce discutam noi pe aici.
Deci in RO si in general in Europa,nu prea gasim separarea puterilor in stat laughing
Vezi la asta nu ne-am gandit,deci pana la urma in RO nu exista si nici nu poate exista o separare a puterilor in stat. Nici in UK sau alte tari pe acolo.
Un stat parlamentar sau semiprezidential cum e RO ce fel de stat este?
Aici aflam raspunsul,daca aflam raspunsul la aceasta intrebare.

Deci o tara parlamentara este o tara in care parlamentu taie si spanzura,alege pana si presedintele,face si legi,administreaza si tara prin numirea guvernului,are sub comanda si puterea judeatoreasca,ca tot el numeste acolo,face si drege.

Deci dupa cum observam,nu prea avem ce separa,de aia merg statele alea gen dictatura,pentru ca cineva dicteaza,acel cineva fiind parlamentu.

Chestia e ca statele care merg mai bine,alea au avut de pe vremuri malai,au furat cat au putut de la altii,au jefuit, apoi siau dezvoltat sisteme economice, chiar daca au implementat sistemul asta parlamentar ei merg bine pentru economia ce o au, aia ii duce mai departe, dar pana cand asta o sa vedem.
Fabricile, uzinile si ce mai is acolo, sa zicem in Germania, aia duc tara mai departe, aia aduc malai tarii nu sistemul ala de 2 lei si 15 bani.

In SUA unde exista alt sistem si anume prezidential,avem o administrare prezidentiala,ala taie si spanazura conform cu legile in vigoare,el nu raspunde in fata parlamanetului,nu este catelu parlamentului asa cum este guvernul tarilor parlamentare.

Acolo vorbim de separarea puterilor,americanii asta au facut de la inceput au separat puterile luand ideea dupa nu stiu ce ganditor francez,de acolo a luat chestia asta cu separarea puterilor si au facut sistemul asta.

Deci in RO unde presedintele este un neamt mut laughing conduce tot prlamentu,el este asa de decor mai mult,desi ar avea un cuvant de spus.
Sa separi puterile,trebuie sa schimbi sistemul,sa adoptam pe cel american.
Asa ceva se pare nu vrea nimeni,pentru ca nu ar mai putea jefui,talhari,fura etc.
Deci in RO indiferent pe cine alegi se intampla exact acelasi lucru,sa fii ales,sa ai un post bun,trebuie sa ai acordu parlamentului,aia te pun acolo sa fii sef undeva,iar daca o iei altundeva decat este politica lor, esti eliminat din functia aia,asta pentru ca aia conduc,aia iau decizii,pentru ca le da voie legea sa faca asta.

Ca urmare primar,politist,judecator toti is la mana parlamentarilor,toti se supun alora,acum am inteles si eu de ce este asa,de ce in RO nu merge treaba, am inteles ca oamenii cinstiti sunt dar aia nu au cum face ceva, atata timp cat sefii lor ar fi niste talhari, adica parlamentari.

E bun am mai invatat ceva si astazi laughing se pare ca websitele asta e si el bun la ceva.
Sper sa nu se stearga si raspunsu asta, nu am zis nimic de covid, si e ceva bun, cred ca am explicat bine, asta daca am inteles si eu cat de cat.

| relian a răspuns (pentru relian):

Am spus eu ca in RO si UE nu exista separarea puterilor in stat, ca este doar pe hartie,dar se pare ca nici pe hartie nu este,deci nu este, pentru ca avem tari parlamentare,adica tari la care sefu este parlamentul,el conduce tot ce misca intr-o tara,atata administratia, cat si justitia, nu mai zis de legi,pe care ei le fac.

Avand asta in vedere,nu se mai pune problema de separarea puterilor in stat, nu are cum atata timp cat tu esti sef si toti se supun tie, ce sa mai separi sau cum?
Deci pana una alta SUA ramane singura sau printre putinele state unde exista separarea puterilor, chestie luata de la nu stiu ce ganditor francez de prin secolul,nu mai stiu toamna laughing am uitat, 16-17 nu mai stiu, dar americanii de acolo au luat chestia asta si apoi au facut sistemul ce il au si acum si care se pare este cel mai bun de pe planeta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are utilitate.
Chiar si fara SIIJ, competenta instantelor e luata dupa persoana in cazul magistratilor. Astfel, o infractiune savarsita de un judecator de la judecatorie sau tribunal e judecata de curtea de apel, iar cele savarsite de magistratii de la curtea de apel sau ICCJ sunt judecate de ICCJ.
In principiu, competenta parchetelor e tot la fel. Deci ramane sa spui tu daca e utila aceasta SIIJ sau nu, avand in vedere ca la curtea de apel magistratii au deja o vasta experienta.