| AlexDorinel a întrebat:

De ce vor unii politicieni sa ne unim cu Republica Moldova(un stat si mai sarac ca noi)?

43 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun politician nu isi doreste asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Basarabia e doar o regiune istorica pe teritoriului Republicii Moldova care este un stat suveran si de sine statator.
Restul sunt povesti.
Suntem in anul 2021 nu in 1918

| Mosotti a răspuns:

Si degeaba ar vrea unii politicienti sa se uneasca asa doar din gura, ca nu or sa vrea aia, au si aia politicienii lor, privilegiile lor, justitia lor, nu au chef sa-si piarda scaunele unindu-se cu Romania, deci aia nu vor dori asta sub nici o forma.

| gabicoo a răspuns:

În realitate nu vor! O fac doar pentru voturi!

| Mosotti a răspuns (pentru gabicoo):

Pai si cum sa ia voturi ca anexeaza o tara saraca care va cadea in spatele nostru? Romanii ce avantaj au ca sa ii voteze pe astia ca s-ar uni cu Moldova?!

| Werrich a răspuns:

Pentru ca Republica Moldova este un stat artificial creat de URSS si pentru ca este parte a Romaniei.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Si ce ne trebuie alta tara amarata in spate dupa ce ca suntem si asa amarati?!
Si pana la urma de ce nu se uneste? Ca acum rusia nu mai are nici o treaba acolo.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mosotti):

Rusia și SUA dictează politica Europei. Aceste două state nenorocite ne opresc de la a ne uni cu RM.

SUA vor ca toți aliații lor să fie slabi și ușor de controlat, divizați, pentru a putea menține supremația americană.
Rușii vor să-și apere inima industrială din jurul Moscovei, iar pentru aceasta, trebuie ca să-și extindă sfera de influență cât mai înspre marginile Câmpiei Europene de Nord, adică cât mai la Vest, și cât mai la Sud-Vest posibil, frontiera ideală pe flancul de Sud-Vest fiind Munții Carpați. Pentru a putea realiza acest scop, sau a fi aproape de realizarea scopului, Rusia are trupe în Transnistria, face o propagandă puternică pe teritoriul RM și influențează elitele prin implicarea lor în activități criminale bănoase (trafic de droguri, trafic de arme, atacuri cibernetice, trafic de organe, trafic de carne vie etc.).
România este un adversar natural al Rusiei, deoarece este un stat latin în mijlocul unei mări slave, deci este diferită cultural de Rusia și nu poate fi așa ușor influențată precum sunt statele ca Serbia sau Bulgaria din cauza civilizației diferite, din punct de vedere al resurselor, România a fost și încă este un competitor economic al rușilor deoarece avem aceleași resurse naturale (teren foarte arabil care poate permite exportul, gaz, țiței, lemne, zăcăminte), și de asemenea România a avut mai degrabă afinitate cu Orientul Mijlociu (Imperiul Roman, Imperiul Roman de Răsărit, Imperiul Otoman) sau/și cu Occidentul (Imperiul Roman, Imperiul lui Carol cel Mare, Sfântul Imperiu Roman, Imperiul Habsburgic, Franța, Germania, SUA) decât cu Rusia.

Dacă ne unim cu RM, companiile românești și occidentale vor avea posibilitatea de a investi într-o nouă piață de desfacere, dacă statul va investi în dezvoltarea infrastructurii Basarabiei, regiuni din România mai izolate (Vaslui, Botoșani etc.) vor avea ocazia de a putea să se reîmprospăteze datorită comerțului peste Prut. Iașiul de asemenea, va avea de câștigat prin dezvoltarea unei rețele comerciale Chișinău-Ungheni-Iași-(Cluj, București etc.), mulți moldoveni vor alege să migreze către Iași, dat fiind că e aproape de casă și știu deja limba (nu toți se riscă să se ducă la 2000-3000 de kilometri de casă, unde habar n-au să vorbească, unde nu cunosc pe nimeni, și unde își pot lua țeapă).

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Rusii nu au treaba, ei vor sa-si apere tara de SUA care vor sa intre peste ei sa le ia tot ce au, asa cum mereu a dorit. SUA e abuziva.

Ce sa investesti in dezvoltarea infrastructurii cand noi nu investim la noi?! Nu suntem in stare o autostrada sa facem, dar sa mai acem si la altii, si cu ce bani?
Iar cu piata de desfacere, UE isi mai va deschide o taraba de desfacere a idioteniilor lor si acolo, nu ne prea int asta sa-i facem jocul UE.
Unde mai migreze si aia? Ce, iasu n-are populatia lui? Ce le mai trebuie si aia?

Aia cu comertu de peste prut nu se stie, ca daca si RM devine Romania, ce comert sa faci? De ce nu face Vaslui si Botosani comert cu alte orase?! Ca e tot aia, daca nu fac asa, nu or sa faca nici cu RM.

Deci Romania nu stiu ce avantaj ar avea, mai ales noi oamenii de rand, in afara ca pierde, ca va trebui sa intretina si aparatu de stat si altele din RM, politie, pompieri, sanatate, invatamant, functionari, justitie din banii pe care si asa nu-i avem.
Si atat timp cat noi oamenii de rand nu avem vreun avantaj, poate dezavantaj ca se mai duc si bani acolo, ce rost are unirea?

| SkateFunk a răspuns (pentru Werrich):

Ti-as da funda instant si 10000 de stele pentru faza cu artificialul.

| Werrich a răspuns (pentru SkateFunk):

Mulțumesc frumos pentru aprecieri.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mosotti):

Rusia vrea să se apere, dar apărarea lor este una ofensivă. E din cauza poziției geografice a Rusiei. Ca să-și poată apăra granițele, linia defensivă trebuie să și-o facă la Carpați și pe râul Elba în Estul Germaniei, ca să aibă cel puțin 2000 de km distanță de la frontieră până la Moscova, ca Moscova să nu poată fi atacată de rachete de rază scurtă sau medie, ci doar în cel mai rău caz, de rachete balistice, care fac o bombardare a Rusiei mai costisitoare și complicată.

În RM infrastructura este și mai precară, dar o mică investiție în asfaltarea drumurilor, renovarea clădirilor mai vechi, nu neapărat autostrăzi, poate avea rentabilitate. RM e prea mică ca să investească în propria infrastructură, nu are capital. România, cu o populație de 4-5 ori mai mare, și un PIB pe cap de locuitor de 4-5 ori mai mare, are capitalul necesar.

Vaslui și Botoșani nu prea fac comerț pentru că au o populație minusculă, și nu au capacitatea să producă prea mult ca să exporte ceva. Singura lor șansă ar fi să fie zone de tranzit pentru comerțul de peste Prut. Se va exporta mai mult vin, grâu, și alte produse agricole, iar în Botoșani și în Vaslui se pot face depozite.

Da, dar dacă aparatul de stat al RM va fi modernizat, cu timpul va produce creștere economică, și se va putea auto-susține, în special Chișinăul.
Pentru omul de rând, vom avea produse mai ieftine pe piață: grâu, vin negru, biscuiți etc.

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Rusii trebuie cumva sa se apere, ca mereu SUA si altii vor sa se duce abuziv peste ei ca le ia tot, nu am inteles niciodata ce are SUA cu rusii, ca mereu SUA erau atacantii, nu invers.

Ce capital avem noi cand noi nu suntem in stare sa investim la noi?!
Cand strazile-s vai de mama lor si nici o autorstrada ca lumea nu suntem capabili sa facem.

Teoretic e cum zici, practic nu e, ca Romania e praf si pentru ea, au saracit nemtii alimentand estul, damite noi.
Si estu era 25 % din Germania, aveau doar 20 de milioane de oameni, vestu avea 60, dar daca erau egale, sau estul mai mare?! Era mai jale.

| Vântulalb a răspuns:

Ordin de "sus" ca sa se extinda NATO cat mai aproape de Rusia. Acum basarabenii oscileaza si sunt oricand gata sa se uneasca cu Rusia. Nu uita ca acolo sunt extrem de multi etnici rusi.

| Green66 a răspuns:

Dacă voiau cu adevărat se realiza de mult timp treaba asta...

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că Basarabia e un teritoriu locuit de etnici români.
Statul român a fost creat ca stat etnic, în care o singură etnie predomină. Scopul statului român este de a aduce toate teritoriile locuite de etnicii români sub controlul României.
Acesta este scopul real al statului. Că sunt politicieni corupți care se gândesc la a-și asigura o poziție, și să-și umple buzunarele, în rest nimic, e altceva, dar cauza (și în retrospectivă și în perspectivă) existenței României este unirea tuturor românilor într-un singur stat.

| Den1sa a răspuns:

Poate ca impreuna se va forma un stat mai puternic de cit sunt acum separate? Zic si eu, economia ambelor tari se va imbunatati, fiind mai multa populatie, teritoriu, mai multe locuri de munca, nu crezi?

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Nu, ne va saraci si mai tare pe noi, si e o mafie si acolo de nu se poate, nu vor vrea aia sa cedeze puterea si sa se comaseze cu Bucuresti adica unde e puterea la noi.
Suntem si asa praf, daca se mai duc bani si acolo e jale.

A saracit Germania federala cand s-a unit cu democrata tocmai din cauza asta, damite noi care suntem praf economic?
Nu producem mai nimic, traim din imprumuturi si euro adusi de ai nostri din afara.

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Dintr un stat slab si unul foarte slab cum ar putea iesi unul puternic?

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Nu am zis unul PUTERNIC dar unul putin mai puternic de cit sunt acum

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

O fi Moldova o tara saraca dar asta e pentru ca multi cetateni nu lucreaza pentru stat dar pentru companii din afara, respectiv multi nu platesc impozitul la stat, se mai fura din buget, da nu inseamna ca o sa saraceasca Romania

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Daca unui stat slab precum Romania i se alatura cel mai slab stat din Europa cum ar putea sa iasa ceva putin mai puternic?

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Cam va saraci, ca va trebui sa plateasca aparatul de stat, politie, armata, justitie, invatamant, functionari, pensii, deci nu e bine! Abia avem pentru noi pe datorie.
Si la noi f multi lucra pentru privati, nu doar acolo, tot pentru firme din afara.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da gandeste-te ca daca se vor uni nu inseamna ca va deveni o povara care trebuie intretinuta, s-ar putea ca parlamentul etc. de acolo va ramane acelasi vor fi posibile schimbari dar in principiu nu cade asa din cer aducind probleme si asteptind bani

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Uite asa

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Deci practi nu ai gandit ce s ar intampla, ai lansat o idee fara niciun argument.
Nu asa functioneaza realitatea

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Gindestete logic daca doua state sar uni indiferent de situatia lor financiara etc. impreuna vor deveni mai mult sau mai putin puternice de cit au fost inainte

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Gandeste asa
tu castigi 1000 lei si platesti chiria 500 lei la Bucuresti
X (adica Moldova in cazul tau) castiga 100 lei si plateste chiria 50 lei undeva intr-un sat.

Moldova se muta la tine, cu platesti chirie 800 lei ca sunteti 2, cheltui bani pe Moldova sa ii iei haine noi, sa faca un curs de calificare, sa se duca la frizer, sa invete sa isi pazeasca granitele etct etc si ajungi sa ai cheluieli de 1500 lei, da tu castigi tot 1000 lei la care se adauga doar cei 100 castigati de Moldova.

Ia ghici sunteti mai puternici acum impreuna sau aveti cheluieli mult mai mari iar Moldova nu vrea sa invete si nu o sa ajunga niciodata sa contribuie cu bani

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Nimeni acolo nu cistiga 100lei pe luna poate daca sunt intr-un sat si lucraza cu ziua, si in plus Romania sa cheltue bani pe moldova ca sa cumpere haine, sa mearga la frizer, pe bune fii serios, si de unde ai luat-o ca in Moldova nimeni nu invata? De ce crezi ca daca se unesc Moldova va trebui intretinuta dar nu vor coopera ambele tari?

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Aoleu, tu chiar nu ai inteles analogia?
Off, nu mai are rost sa continui.

Ca sa nu ramai in ceata nu era vorba nici despre salariile din vreuna din tari, nici de mersul la frizer fizic. Era o analogie la cum Romania trebuie sa aduca Moldova pe linia de plutire si am facut o analogie cu 2 persoane si niste cifre rotunde SA FIE USOR de inteles, dar a fost prea mult pentru tine.

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles eu ce ai spus, tu nu ai inteles intrebarea mea, sunt doua persoane pai eu am intrebat de ce crezi ca Moldova nu o sa contribuie vreodata cu ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Nu ai inteles nimic... ca m ai luat sa imi explici cum e cu salariile.
Discutie incheiata. Moldova e cea mai saraca tara din Europa si a ajuns asa din cauza afinitatii pentru Rusia si pentru corputie. Si asa sa ramana.

| tudorvolcano a răspuns (pentru suntserios):

În Republica Moldova România băgat bani la greu, și se vor băga în continuare.
Dacă ar fi să ne luăm și noi ceva înapoi, ar trebui să preluăm controlul total, să scăpăm de toți politicienii corupți de acolo, să-i închidem pe viață eventual, sau să-i expulzăm, ca să facem totul de la zero.
România, deși nu e cea mai bogată țară din lume, are capital destul încât să investească în Moldova (deja o face) și să poată să își scoată investiția (dacă preia controlul total asupra teritoriului).

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Daca ne unim paralementul de acolo nu va ramane, conducerea va fi toata la Bucuresti ca na va fi o singura tara. Cum sa nu saraceasca cand Romania va trebui sa plateasca alti functionari acolo? Politisti, scoli, spitale, primarii si altele.
Asa cum a disparut conducerea din Germania democrata odata cu unirea, nu mai era nevoie de parlamentul de acolo ca doar nu mai erau tara separata.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, fiecare cu parerea lui

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Pai da, dar uite-te la Germania federala ce a patit dupa unire, cum a saracit. Si aia erau puternici rau economic nu ca noi, si tot au decazut ceva, ca a trebuit sa bage miliarde dincolo.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

K,nu mai vreau sa ma implic sau sa ma cert cu cineva, fiecare are punctul sau de vedere si e mai bine sa ramana asa: )

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Cum vrei, insa eu am dat si exemple pe Germania.
Aaaa, pentru moldoveni da, ar fi bine, ca le dam noi bani si altele, deci invers.

Daca economia mergea f bine, atunci aveai dreptate, era posibil sa infuzam f multi bani acolo, sa dezvoltam si acolo si apoi o tara mai mare sa fie mai puternica, dar noi suntem cum suntem.
Nu suntem in stare sa facem o autostrada aici la noi.

Ca tu ai zis "poate am fi o tara mai puternica", pai poate asta pe ce baza l-ai zis?! Poti sa explici si cum s-ar putea asta? Ca eu am explicat putin de ce nu s-ar putea.
E bine sa-ti poti sustine cumva parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| Xenoverse1 a răspuns:

Mai lasă-ne cu intrebarile tale stupide.

| Cretinul112 a răspuns:

Pentru a atrage voturi. Dar unirea cu Republica Moldova chiar ar trebui sa fie reliazata. Pe termen scurt ar fi câteva dezavantaje și probleme economice, dar pe termen lung am ieși pe plus.

| Adolf8 a răspuns:

Manipulare în masă: patriotism, unirea cu Moldova, neamțul care va transforma România în mica germanie, Vadim Tudor, o bere și un mic etc, orice introduc ei doar sa prindă lume pentru a fi sus.