| andreea1valentina6768 a întrebat:

De la ce varsta poti deveni presedinte in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta minima pentru a candida este de 35 de ani.

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Pentru a fi ales drept președinte, candidatul trebuie să împlinească cel puțin vârsta de 35 ani, pentru a fi ales prin votul poporului.

Din Constituția României citez :
|_
articolul 37
|_
aliniat 2)
|_
"Candidaţii trebuie să fi împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani pentru a fi aleşi în Camera Deputaţilor sau în organele administraţiei publice locale, vârsta de cel puţin 33 de ani pentru a fi aleşi în Senat şi vârsta de cel puţin 35 de ani pentru a fi aleşi în funcţia de Preşedinte al României."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că după vârsta de 40 de ani, când capeți mai multă experiență politică.