| berges234 a întrebat:

De la ce vârstă te poți angaja?

5 răspunsuri:
| mihaiiso a răspuns:

Legal și cu contract de munca doar la împlinirea vârstei de 18 ani
Sunt cazuri in care daca părinții își dau acordul poți începe de la 16 doar cu jumătate de normă

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja singur de la 16 ani si cu acordul parintilor de la 15 ani, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| Fabioluigi a răspuns:

18 ani sau dacă vrei un serviciu anost cu salariu care-i mai mult bacșiș de la 16(18 ani salariu e de cel puțin 1500 lei în orașe și de la 15sau 16 e între1000-100

| Violleta2022 a răspuns:

La implinirea varstei de 18 ani te poti angaja legal.
Cu acordul scris al parintilor, te poti angaja DUPA implinirea varstei de 15 ani, dar numai cu norma redusa.

| Lukasssz a răspuns:

La 16 ani cu jumate de norma.