| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp stau cu cativa prieteni printr-un cartier si acolo e o casa abandonata si langa un magazin cu camere video si am spart un geam de la casa aia abandonata din greseala si am fost vazut pe camere si maine vine un politist acolo ce pedeapsa se poate da?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta ar putea fi incadrata la infractiunea de distrugere, citez:
"ART.217. Distrugerea
Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia sau împiedicarea luãrii mãsurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlãturarea mãsurilor luate, se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 ani sau cu amendã.
Dacã bunul este proprietate privatã, cu excepţia cazului când acesta este în întregime sau în parte al statului, acţiunea penalã pentru fapta prevãzutã în alin. 1 se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Fiind o valoare mica s-ar lua in considerare art.18^1 Cod penal (fapta are un pericol social redus sau este lipsita de pericol social) si s-ar aplica o amenda administrativa, intre 10 lei si 1.000 lei. Pedeapsa depinde si de varsta ta. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La stabilirea unei sanctiuni se ia in considerare si atitudinea pe care o ai.La asemenea greseli trebuie sa anunti singur fapta si poti plati doar daunele. Daca o sesizeaza altcineva, se adauga si amenda.

| djluci a răspuns:

S-a rezolvat
am scapat ieftin big grin

| ClauRA a răspuns:

Amenda.