| Flavianadx a întrebat:

De unde isi iau popii salariul si de unde vin banii pentru lumina, caldura, reparatii in biserici? E vreo taxa pentru enoriasii fideli? Am vazut oameni care baga la cutiuta milei (cand e lume in jur ca sa se faca remarcati), dar asta e optional cred.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernul finanteaza salariile ierarhilor prin Ministerul Cultelor si pe baza Legii Cultelor 489/2006 actualizata in 2020. Articolul 10 se refera la sursele de finantare. Banii pentru intretinerea bisericii pot veni din donatii private sau donatii ale enoriasilor. Daca nu ai cotizatia la zi, popii refuza sa te ingroape (caz personal).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul este platit de la bugetul statului.
Banii pentru reparatii provin de la enoriasi prin directionarea a 2% din impozitul pe salariu sau venit, donatii sau colectarea in timpul slujbei religioase si o parte poate proveni de la bugetul local sau chiar bugetul de stat.

| Wr3nch a răspuns:

Da, la multe biserici se plateste o contributie anuala fixa. De ex la mine in sat biserica ortodoxa cere 100 de lei pe cap de crestin. O parte in salariile pretilor is platite de stat, 1200 de lei parca.

| LPCTSTR a răspuns:

Lipitorile sug banii din bugetul statului, de asta avem mai multi popi decat medici, banii se fac usor si tu trebuie doar sa vorbesti frumos, mai canti putin, mai bei niste vinut la sfarsit de slujba, cand nu te vede nimeni... tare misto e sa fii popa.
https://ziare.com/......ta-1536798
https://www.digi24.ro/......nia-753437
https://liviur.ro/cati-preoti-romania/

| Speranta12 a răspuns (pentru Wr3nch):

100 de lei pe luna? pe an? Si da un om nu vrea sa dea bani, ce se-ntampla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Un popă din Vaslui a lăsat mortul lângă groapă pentru că rudele nu au avut 1.100 de lei, tariful lui de înmormântare https://a1.ro/......19344.html

https://www.bzi.ro/un-preot-a-refuzat-sa-inmormanteze-3794818

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat ca daca nu contribui cu bani regulat la biserica, nu-ti vine popa sa-ti faca slujba la inmormantarea cuiva din familie?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ticalosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

In general da, este adevarat, cand a murit o ruda de-a mea, parohul de la biserica de care apartineau a refuzat sa tina slujba deoarece ruda nu frecventase biserica, pana la urma a gasit la alta biserica un preot care a acceptat.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu, asta ma pune pe ganduri. Si eu va trebui sa caut cu mortul in casa biserici care sa accepte? Cred ca la oras sunt si mai rai

| Wr3nch a răspuns (pentru Speranta12):

Pe an. Pai nimic in teorie. Dar in unele locuri refuza sa faca slujba de inmormantare, nunta etc (care teoretic e gratis, practic toata lumea da bani).

| Panamax a răspuns (pentru LPCTSTR):

Noroc cu doamna Firea, ca le mai da ceva milioane la biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, sunt preoti care nu accepta decedati care nu cotizau la biserica lor.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar oare daca o sa aranjez atunci pe moment si ii dau o suma cum ai zis si tu peste 1000, oare accepta? Si daca ii dau lui, banii sunt si pentru ala care canta cu el, nu? Sau si aluia trebuie sa-i mai dau ceva? Doamne, ca auzem de la ai mei de asa ceva, dar n-am crezut

| GabiDumitrescu a răspuns:

Salariile si tot ce tine de consum se platesc din taxele pe care ni le ia statul tuturor idiotilor care nu facem evaziune fiscala. Ce se baga la cutia milei... de unde crezi ca au multi - nu zic toti, nu zic nici majoritatea - preoti masini si vile cu mult peste posibilitatile lor financiare reale?

| Speranta12 a răspuns (pentru Wr3nch):

Vai, vai, ei ajuta, ajuta, dar pe bani. Ce matrapazlâc!

| Panamax a răspuns:

Vina este doar a lui ca te-a bagat in seama.
Acum sa se descurce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant, biserica asta este totusi un "serviciu" care nu este gratuit, dezamagitor. Da am patit-o ca am mers cu clasa la biserica cand eram mica si nu aveam "bani" si ma ratacisem, ca ma distantasem de comportamentu colegilor si au fost mai multe probleme, nu stiam unde era profesorul ne lasase singuri si am ajuns la un rand cu copilasi de clasa 1 si ma tot trimeteau la "coada" cand venea randu meu. Eu credeam ca ei traiesc din pomane, dar era un vis probabil. Frumos, dumnezeu exista prin bani.

| Holiday a răspuns:

Sunt mai multe surse:
-Bugetul de stat
-Vanzarea de diverse produse si servicii
-Venituri din chirii, valorificarea produselor obtinute de pe terenurile detinute
-Cotizatii impuse enoriasilor
-Donatii ale fanilor

Posibil sa mai fie si altele.

Ce e de retinut e ca nesimtitii beneficiaza de bani de la bugetul de stat, beneficiaza de scutiri de taxe si impozite pe terenuri, cladiri, vanzarea de produse, chirii etc, jecmanesc fara rusine fraierii prin diferite taxe, la unii ajungand pana la obligativitatea (cel putin teoretica) de a da 10% din venituri. Si asta in schimbul unor iluzii, nefacand nimic benefic pentru societate, ba dimpotriva, de multe ori fiind impotriva la orice ar duce la progres de orice forma, doar pentru a-si pastra fanii si privilegiile.

| Flavianadx explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns, inclusiv celor care au dat-o pe vaicareala, cearta sau au luat-o pe aratura.

| Fatamuntilor a răspuns:

Exista o taxa pe care enoriasul o plateste anual!
Se fac bani din vanzarea de lumanari si obiecte bisericesti.
Se fac cereri de donatii din partea enoroasilor- optional.
DAR taxa este obigatorie si trebuie prezentata chitanta cand moare cineva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca este caz personal, cum de mai poti scrie pe acest site? Este si pe lumea cealalta internet?
Aaaa! ce greseala am facut! Tu nu ai fost ingropat ca nu ai cotizat.
laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, sunt si din astia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Preotii au veniturile de la:
- salarii de la stat
- indemnizatie de la biserica
- salarii de profesor de religie.
- ce mai completeaza de ici de colo, de peste tot.
- afacerile care le au (mai ales de cand a venit actualul patriarh)

A nu se face confuzie intre salariile preotilor si ierarhilor bisericesti si veniturile bisericilor.

| JicaContra a răspuns:

Lal, fiecare nunta, botez, inmormantare, etc. se plaste de catre enoriasi
biserica primeste donatii de la enoriasi, cutia milei nu ajunge numai la amarati
iar cam toate bisericile au un boutique in care se vand cel putin lumanari, insa se mai vand icoane, pamfeturi pline de ura anti-muzica rock (nu stiu daca mai sunt, dar am vazut ani de zile o mica, carticica verde in care se tuna si fulgera anti-muzica rock, cu chestii de gen ABBA scris cu un B intors (ca sa devina perfect simetric cuvantul) e de fapt lucratura diavolului, samd), etc.

biserica face bani kakalau, si cu si fara banii primiti de la stat!
doar preotii isi plimba kurul mult preafericit cu masini de sute de mii de euro

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu exista biserica asta "nesimtita", te nasteai prin Yemen sau vreo tara musulmana si sa vezi ce bine ti-ar fi fost.Bravo ca esti roman patriot si te pisi pe sute de ani de istorie si toti martirii care au murit sa ai tu libertatea sa te plangi pe TPU de salariile preotilor.

| mgtow a răspuns:

Au buget de la Bucuresti unde se mai impart banii, alta sursa vin de la enoriasi, si asa mult nu e pentru ca aia abia respira cand da 50 de bani sau 1leu la biserica.

| anonimg a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Tu nu ai fost ingropat ca nu ai cotizat."
O astfel de replica trebuia spusa la categoria "Amuzante". laughing

| aumih16 a răspuns:

Neinteresant!