| adsfsf a întrebat:

De unde pot procura o foaie din aia unde scrie ca sunt de alta religie si sa ma scuteasca de la ora de religie din scoala? Tinand cont ca religia mea e mai controversata happy

Răspuns Câştigător
| mihaiec a răspuns:

La "Către" scrie Liceul/Colegiul Naţional/Grupul Şcolar/etc. la care eşti înscris.
Cerere pentru retragerea de la ora de religie

Către _____________________
Stimate domnule Director / doamnă Directoare,
Subsemnatul/a, __________________, CNP _____________ posesor/oare al C. I. seria _____ nr. ___________ născut/ă la data de ___/___/______ elev/elevă în clasa ____________________ doresc să nu urmez ora de religie în anul şcolar _____ – _____.
Cererea mea se întemeiază pe următoarele prevederi legale:
1. Legea nr. 84 din 24 iulie 1995 – Legea învăţământului – modificată şi republicată în 1999: "Art. 9:
1. Planurile-cadru ale învăţămîntului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ Religia ca disciplină şcolară, parte a trunchiului comun. Elevul, cu acordul peărinţilor sau al tutorelui legal instituit, alege pentru studiu religia şi confesiunea.
2. La solicitarea scrisă a peărinţilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz situaţia şcolară se încheie fără această disciplină. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
2. Decizia 72/1995 a Curţii Constituţionale privind constituţionalitatea unor prevederi ale Legii învăţămîntului, afirmă că Religia nu trebuia înţeleasă ca disciplină obligatorie, obligativitatea constând numai în introducerea acestei discipline în planurile de învăţămînt, religia şi confesiunea rămânând să fie alese sau nu.
3. Legea nr. 489 din 2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor prevede la Art. 3. alin. (2) că "Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbată fără consimţământul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul să-şi aleagă singur religia."
Data

Semnătura

15 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

De la pastorul tau. orice religie trebuie respectata deci nu vad care ar fi problema?

| MisterKat a răspuns:

Wow. eu oscilez intre agnostic si ateu... dar as putea sa fac o cerere prin care sa nu mai fac religie. pentru ca sunt major.

Sincer, nu e bine ceea ce faci tu. Cei din satanism se ocupa numai cu lucruri rele asa ca deschide bine ochii pana nu e prea tarziu! Ai mare grija sa nu regreti dupa aceea!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bai copchil, ce stii tu despre cultul satanist si despre biserica lui Satana?
Fii copchil cuminte asa cum te invata parintii tai.

| anad a răspuns:

Daca esti minora ar trebui sa fie suficienta o declaratie pe proprie raspundere din partea parintilor. In ea sa specifice ca sunteti de alta religie si ca nu doresc sa participi la orele de religie ortodoxa.

| zuzumic a răspuns:

De la... religia ta... te duci la ala mare care e acolo in biserika si il rogi sa iti dea o adeverintza pentru asta... daca esti atee nu ai sanse happy

| cristinela a răspuns:

De cand satanismul e religie?

| Klara a răspuns:

Si eu am o religie controversata si unii se stramba cand aud de religia mea, dar am facut la scoala, din a I-a pana in a XII-a, ca nu strica o medie de 10 in pluslaughing Si daca frecventezi cursuri de Talmud-Torah, si iti dau ei note, le poti duce la scoala, si ti le trec profii... daca nu, poate ramane rubrica goalahappy

| Klara a răspuns:

Aaaaa... ce raspuns tampit ti-am dathee hee
Lasa Talmudu'...ma gandeam ca esti evreu. Si satanismul asta al tau nu pare o religie...cred ca teoretic ai fost botezat crestin, nu? Eu zic sa mergi la religie, nu conteaza ce faci in ora, da' pana mea...totusi e aiurea sa le spui ca esti satanist... E fain sa mergi la religie si sa te iei in gura cu profa, cum faceam eu laughing

| c0rn3l1uss a răspuns:

Da ce religie esti?batting eyelashes ...Ca si eu vreau scutire la religiehappy

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Hey happy
Ai putea sa te interesezi de la diriginta ta...bineinteles sa nu'i spui ca esti satanist ca te da naibii afara in suturi... cel putin la mine in liceu daca nu vrei sa faci religie ai o alta optiune si anume sa studiezi Holocaustul(ceea ce mie mi se pare foarte tare)...si la tine in liceu ar trebui sa fie asa ceva...asa deci ti'am dat sfatul happy
Acum...de ce naiba sa te numesti satanist? acum sincer? si crede'ma ca stiu multe si am citit multe despre subiectul asta... te numesti simplu ateu(nu crezi in nicio divinitate superioara) sau agnostic(nu esti sigur de existenta unei divinitati, nu o negi dar nici nu o accepti)... mi se pare ca termenul de satanist este dus la extreme... e exagerat...esti tu si atat...in fine oh go on

| adsfsf explică:

Sunt satanist (nu, nu facem sacrificii si nu veneram pe Diavol)... Lol. Satanismul n-are biserica (sau nu la mine in oras), parintii mei m-ar da afara din casa daca ar afla, lol (chiar trebuie sa zic ca toata familia este satanista?).

| adsfsf explică:

Problema e ca lumea e prea proasta si manipulata de Biserica Crestina. In Biblie scrie ca satanistii sunt aia care venereaza Diavolul, mananca mate de pisica, etc. Chiar daca le zice omul: "Bai prostule, nu intelegi ca noi nu facem ce scrie acolo?", aia tot te striga "Tarfa satanista". Nu cred ca Satanismul are vreun pastor.

Si nu cred ca Patriarhia mi-ar accepta cererea.

| adsfsf explică:

@SoftCristi www.bisericasatanista.org -.- Citeste, inainte de a imi spune ca nu stiu despre ce vorbesc.

| adsfsf explică:

@cristinela De dinainte sa pui intrebarea asta stupida.

| adsfsf explică:

@DanielBv Esti prost. Cerceteaza, dupa aia poti sa vorbesti happy.
@eluveite Numele Satanismului vine de la Satan = adversar. Ei cred in Dumnezeu, doar ca ei nu tin cu el.