| LordBolton a întrebat:

Deci a fost bine ca Romania a tradat Germania pe 23 august 1944?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Orice decizie radicala starneste controverse si chiar de istoria nu se scrie cu "ce ar fi fost daca", nu vreau sa imi imaginez cum am fi iesit din razboi in cazul in care eram de partea invinsilor. Ca invingatori am pierdut imens, ca invinsi cred ca aproape dispaream de pe harta. Moldova ar fi fost cu siguranta anexata URSS, Transilvania Ungariei, iar Dobrogea Bulgariei sau Ukrainei. E dezonorant sa iti tradezi aliatii, insa nici sa mergi pana la capat alaturi de o natiune care isi urmeaza frenetic liderul paranoic nu cred ca este o optiune prea buna. Si Germania sa nu ne tina lectii de moralitate pe tema asta, ca pana la urma ei si-au atacat marele aliat, chiar cu combustibilul lor, din cate se spune.

| zdrangoi a răspuns:

Daca ramaneam aliati cu Germania, rusii ne "terminau" definitiv.
Si asa am fost considerati natiune invinsa, chiar daca am luptat alaturi de rusi de la 23 august 1944 pana la sfarsitul razboiului in 1945, pentru eliberarea unor tari ca Ungaria, Cehoslovacia, etc. si practic am fost alaturi de invingatori.
Prizonierii nostri de razboi au fost trimisi in lagare, in Siberia, comunistii au venit la putere, regele a trebuit sa abdice si sa plece.
Gandeste-te ca Germania a fost impartita intre Occident si rusi.
Pe noi nu ne mai imparteau, cred ca deveneam Republica Sovietica cum au devenit Moldova, Letonia, Estonia, etc.
Istoricii considera ca asa a fost mai bine, cum de altfel a considerat si Regele Mihai la momentul respectiv, chiar daca era extrem de tanar.

| CosminC86 a răspuns (pentru zdrangoi):

"Am fost alaturi de invingatori?" Prietene tu te auzi? Mai bine ramaneam in istorie ca un popor care a luptat pana la capat impotriva bolsevismului, si nu un popor pupincurist care si-a tradat aliatii si a "lins" fundul Moscovei. Romania a pierdut Basarabia, Bucovina, Tinutul Herta, Insula Serpilor, Cadrilaterul si a fost nevoita sa plateasca 300.000.000$ despagubiri rusilor. Pe deasupra a fost instaurat si regimul comunist care a bantuit aproape jumatate de secol. Daca tu te simti invingator e problema ta. Mie mi-e rusine ca sunt roman pentru actul din 1944. Cum crezi ca ne-au privit nemtii atunci? Cred ca nici nu mai conteaza... Oare faptul ca nu intram in Schengen, ca nu avem economia buna, ca nu adoptam moneda euro, ca suntem tinuti la periferia europei nu se datoreaza faptului ca Germania nu a uitat cine a tradat-o in razboi?

| zdrangoi a răspuns (pentru CosminC86):

Ne calcau rusii in piciare!
A fost un "joc" murdar. Anglia, Franta dar mai ales americanii ne-au lasat de izbeliste.
M.S. Regele Mihai, pe atunci un pusti, a hotarat asa.
Noi putem vorbi orice. Nu stim cum a fost decat din povestiri.
De la bunici, poate parinti si cam atat.
Istoria pe care au incercat comunistii sa ne-o "bage" in cap (aparent) nu-le-a folosit la nimic.
Nu cred ca Occidentul ne priveste asa pentru ce-am fost, ci pentru ce suntem.
Niste "liberi schmbisti", vorba lui nenea Iancu!
Pacatul este ca nu suntem in stare sa dovedim ca nu suntem asa.
Noi "plebea", mai putin.
Cei care ne conduc si pe care ii votam ca prostii!
Poate, poate se va schimba ceva.
Si cand colo?
Praffff!, vorba lui Cheloo.

| Niiiicu a răspuns:

A fost in conditiile de atunci

| Fulbaster a răspuns:

A fost bine, pentru ca altfel ne zdrobeau rusii pentru ca veneau peste noi.

| freakazoid a răspuns:

Indiferent de alegerea romanilor, comunistii tot ajungeau la Bucuresti, deci alegerea noastra este irelevanta.

| iZberg a răspuns:

Poi a fost bine daca in prezent totul este ok, nu?