| George199999 a întrebat:

Deci am un proces penal pentru ucidere din culpă(accident de mașină).
La judecătorie am primit 2 ani cu suspendare și asigurarea masinii să plătească daune în valoare de 120000 de euro.
Au facut contestație și s-a mutat procesul la tribunal pe parte civila că nu le convine banii de la asigurare.
Acuma ce se decide la tribunal se mai poate contesta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce va decide tribunalul este definitiv. Decizia tribunalului mai poate fi atacata doar prin caile extraordinare de atac si doar daca sunt indeplinite conditiile prevazute de acestea. In orice caz, de regula, nu se va mai modifica decizia tribunalului.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai condus baut sau cum s-a produs accidentul? Victima era o persoana tînară sau in varsta? Era femeie sau barbat, si nu in ultimul rind cand a avut loc acest accident si cum de tu esti in libertate ca asta e marea dilema, ai omorit un om si ai primit totusi 2 ani cu suspendare, cam blînde legile astea ale noastre, trebuia sa stai in pușcarie cel putin 20 de ani, si sa plătesti daune morale mii de euro, dar din păcate tu esti liber si mai poti omorîî in felul acesta si alti oameni ca scapi usor.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In 2018 a ucis un om, iar în 2019 se plângea că are permisul suspendat că nu a dat prioritate și era să facă o alta victimă umană. Individul ăsta e un descreierat

| Wr3nch a răspuns:

Pai nu ai avocat lol? Il intrebi pe el ce si cum.

| Alverto a răspuns:

Troll idiot
Sterge-ti contul și du-te la animenuri

| DanaDaniellllla a răspuns:

Ce?! Tu ai ucis un om și nu ești în inchisoare! Mai și comentezi că vor daune!
Ai ucis o persoană! Cum poți să ai tupeul asta mizerabil să întrebi dacă poți contestă!

| mihai69 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Ucidere din culpă e și dacă îți sare un sinucigaș în fața mașinii, sau un biciclist beat intră pe stradă fără să se uite etc.
Asta e legea, chiar dacă nu ai o vină, l-ai omorât. De aia se cheamă "din CULPĂ"! Chiar crezi că poți evita toate situațiile astea, ca șofer, oricât de profesionist ai fi? Și oricât de legal ai conduce? Nu-ți doresc să fii nevoit să încerci asta "pe viu"!

| anonima123455666667543212345654321 a răspuns:

Nu cred.dar tu ai ucis un om si fara avocat primesti cu executare. oamenii respectivi iti pot cere 1 milion de euro si tu vei fi obligat sa le dai banii.ei vor castiga procesul, sa fi sigur de asta.dar tine minte ca si cu avocat primesti cu executare

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima123455666667543212345654321):

Șerban Huidu a omorât trei persoane și totuși este liber, nu a stat 1 lună în închisoare și își etalează moaca antipatică la TV. Își continua viața de zi cu zi, nu are mustrări de conștiință, iar dacă ii scrii pe Facebook îți răspunde obraznic și cu tupeu. Singura problemă a țării noastre este că scapă cine are bani. În pușcărie merg doar proștii, copiii de bani gata sau alți "oameni importanți" se plimbă frumos pe străzi și își văd de viață. Pentru că ei au bani suficienți cât să își plătească cel mai scump avocat din oraș și uite așa avocatul este unul influent și te scoate nevinovat. Iar avocatul ăla pe care l-a angajat Huidu este unul printre cei mai scumpi și buni avocați din oraș. Să fii în conflict cu un țăran ca ăsta care are bani, mai bine îți faci propria lege ca în filmul shaft.

| sierra1 a răspuns (pentru anonima123455666667543212345654321):

" | Alverto a răspuns: Troll idiot"

nu zău, dacă o turtea cu mașina pe sor-ta, cum reacționai?