| Stropdeploaie a întrebat:

Deci ce a fost până la urmă în 89*Revoluție sau Lovitura de stat?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate spune ca a fost si una si alta ori nici una si nici alta.
Unii au propus termenul de "lovilutie", considerand ca a fost un amestec intre cele doua.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

As zice ca mai degraba restauratie.

Bula
| Bula a răspuns:

Lovitura revolutionara de stat.

| danbnz a răspuns:

O mânărie CIA

| RAY a răspuns:

Revoluție =au murit 1550 de persoane

| Frank51 a răspuns:

Se cam vede in zilele noastre rezultatul. Tragi tu concluzia.

| minrest a răspuns:

A fost o revolutie, care a dat jos comunismul si pe Ceausescu. Dupa cateva ore, s-a dus Iliescu la televiziune si a reclamat puterea, asta este ce unii interpreteaza ca lovitura de stat. Cat a fost de nenorocit Iliescu, faptul ca s-a propus ca conducator si ca a cautat sa organizeze statul este normal.

| flixbuster a răspuns:

Termen corect: lovilutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A început ca o revoluție și s-a terminat ca o lovitură de stat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lovitura de stat.

| alex15ccc a răspuns:

Un fel de combinatie nefericita.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Revoluție

| Stropdeploaie explică (pentru Unanonimdepetpu):

(Mai) ieșea cineva in stradă daca nu se organiza acel miting de susținere a lui Ceaușescu?

| minrest a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Da. Mitingul a fost de dimineata, s-a spart pe la 12, iar manifestatia de la Inter a inceput pe la 16. Iar mitingul l-a facut chiar Ceausescu.