| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Deci daca sunt minor si vreau sa plec din tara la verisorul meu de 17 ani in Germania fara acordul parintilor pentru ca tatal meu ma agreseaza fizic si psihic eu nu mai rezist vreau sa plec din tara sa nu ii mai vad ma ajuta careva?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti pleca legal fara acordul ambilor parinti.
Exceptia face cazul ca mama ta obtine o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de acordul tatalui.

| anonimg a răspuns:

Daca poti astepta pana la 18 ani ar fi bine, si nu ar exista complicatii -nici pentru tine, nici pentru ruda de afara.

| Lioana a răspuns:

Nu poți pleca din tara fără acordul părinților dar poți să faci plângere împotriva tatălui tău. Adreseaza-te la Protecția copilului!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti sa pleci fara procura de la parintii tai.

| LoredanaS19 a răspuns:

E cam greu fără acordul părinților, încearcă sa anunți poliția ca nu mai dorești sa stai cu ai tai și le povestești lor ceea ce se întâmpla pentru ca dacă pleci, te vor găsi la un moment dat și tot acolo te vei întoarce și va fi mult mai rău sad sau caută pe cineva de încredere care te poate ajuta happy

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru LoredanaS19):

Si cu ce sa ma ajute acea persoana de incredere?

| MoonWolf a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Persoana de incredere=Cineva care te poate tine la el acasa pana rezolvi treaba cu politia si care poate sa iti dea bani imprumut ca sa poti pleca din tara.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru MoonWolf):

Am 14 ani

| MoonWolf a răspuns:

Dar poti sa imi spui, mai exact cu ce te-a agresat fizic si psihic?

| Noone09 a răspuns:

Am exact aceeași problemă nici eu nu mă înțeleg deloc cu tata...dar nu, nu poți să pleci daca nu semnează ambii părinți procura chiar daca sunt căsătoriți.Deci cel mai bine aștepți să faci 18