Întrebare recomandată | madalin998 a întrebat:

Deci matusa mea vrea sa divorteze de unchiul meu, iar unchiul meu nu are alt domiciliu in afara de cel in care locuiesc matusa, el si cei 3 copii ai lor, acea casa este a fratelui mamaei mele (fratele este decedat) si casa este pe numele fratelui mamaei mele. Copii sunt minori si toti 3 vor sa ramana cu mama ce trebuie sa faca ca sa divorteza si ca toti copii sa ramana la matusa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Matusa ta poate sa ceara divortul si sa solicite instantei stabilirea domiciliului minorilor la domiciliul sau. Nu este o problema daca tatal lor este de acord, mai ales daca toti minorii doresc sa ramana cu mama lor. Minorii peste 10 ani vor fi ascultati in privinta parintelui cu care vor sa ramana.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie ca matusa sa ceara tutela copiilor, demonstrand in instanta ca le poate asigura locuinta corespunzatoare si are mijloace de intretinere pentru toti. Daca motivele divortului nu includ si anumite elemente ca sa decada pe tata din drepturile parintesti, iar acesta vrea macar un copil, s-ar putea sa trebuiasca sa ajunga cu el la o intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa le explici asta lor, intr-o discutie deschisa! Aduna-i pe toti si explicati mai mult de copii, ce vor face ei? Ce viitor o sa aiba? Cum o sa fie ei priviti in viitor?