| Ionut58282856 a întrebat:

Deci. Sunt in Italia. Sinuciderea cu asistenta medicala e legala? Nu am auzit ca da sau nu. Vreau si dovezi. Dau si funda. Nu-i problema de funda.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Elvetia este singura tara din Europa unde SAM (Sinucidere Asistata de Medici) este legala: http://bit.ly/2NerKRI

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este o problemă de fundă, este una de funie, de ștreang.
De unde și mica poezie.
Drum bun,
Și nu uita că iei săpun,
Că funie găsești pe drum,
Drum bun.
Sunt țări unde eutanasia, sinuciderea asistată este legală, dar nu știu dacă servesc pe emigranți cu asta.
Dar îmi spui în ce oraș, zonă ești pe acolo, cunosc eu niște gealați care știu să dea la moacă, dai un ban, dar știi măcar că te-ai aranjat, ce mai tura vura!

| doctorandus a răspuns:

Dap, treci granita-n Elvetia, scoti banul si se rezolva.

| relian a răspuns:

Nu e legala nicaeri asa cum crezi sau vrei tu.Sint tari unde cei aflati la un pas in groapa si care sufera,se simt naspa de tot,atunci,doara in acele conditii si doara in tarile unde s-a aprobat astfel de legi.
In Italia nu este in vigoare o astfel de lege.

De oameni sanatosi care au,stiu si eu idei de genul asta nu-i nimeni curios,poate psihologii,deci mergi la un psiholog.

Vrei dovezi la ce anume? Nici nu ai spus in ce situatie te afli,sau se afla o persoana anume.
Dar acolo unde este lege in sensul asta,e doara pentru acei suferinzi care is deja pe alta lume si se chinuie rau de tot,pentru astfel de oameni este data acea lege in unele tari.
Banui ca tu nu te afli intr-o astfel de situatie, odata ce stai pe aici laughing dar ca ai ceva probleme la cap, tot ce se poate, de aia e bun sa consulti un spiholog, un om normal la cap nici macar nu se gandeste la asa ceva, dapai sa mai si o faca.

| aXy99 a răspuns:

Cred ca e legala, dar sunt anumite criterii pe care trebuie sa le indeplinesti. Nu poti sa te sinucizi tu la 18 ani sau cat ai ca asa ai chef.
De fapt, poti, dar nu cu asistenta medicala.

| Donsavas a răspuns:

În Elveția este legal si turismul e foarte dezvoltat in privinta asta. Nu stiu ce probleme de sanatate Ai,dar trebuie sa fi bine evaluat psihic si fizic pentru o astfel de procedură. Se pot sinucide legal cei cu cancere, depresii cronice etc dar e ceva de durata, nu se produce rapid.
Sa nu incerci sinuciderea de unul singur, e riscantă, în sensul că poți muri in chinuri sau poti supravietui ajungand sa depinzi de aparate si sa ti pierzi din calitatea vietii foarte mult.

| romeo78 a răspuns:

Nici în Italia, nici în o altă țară Europeană, nu se acceptă sinucidere sau deconectare de la aparatele medicale fără o decizie judecătorească definitivă, executorie. Și, numai în cazul în care comisii medicale hotărăsc că nu mai există nici o cale de salvare.