| EliLeli a întrebat:

Deci UE ne-o terminat cu MCV-ul lor in toti anii astia. Si cei mai corupti si mai rau intentionati sunt chiar acolo la ei, printre vorbitorii de limba germana. Ce rusine!
Este UE un mare esec sau se va rezolva problema asta? Considerati ca romanii ar fi trebuit sa cedeze in fata cerintelor austriecilor? Cum va arata UE peste 15 ani?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hai sa nu ne lasam dusi de furie, corupti exista in toate tarile si aici nu este vorba de coruptie ci de interes politic.
UE nu este un esec si inca are multe de oferit, totul este sa stim ce solicitam si cum folosim beneficiile.
Problema cu primirea Romaniei se va rezolva favorabil, daca nu anul acesta atunci anul viitor.
Nu stiu ca Austria sa fi cerut ceva specific, mai mult ne-au servit minciuna cu imigrantii care ajung la ei prin Romania, aceasta insemnand si ca nu este pusa la punct paza si controlul la frontiere.
Nu stiu cum va arata, as vrea sa vad si eu, desi nu cred ca voi mai trai atat, avand in vedere ca am trecut pe 76 ani.

| BeingSelfless a răspuns (pentru Ioandelasal):

Jos pălăria, și tot respectul pentru tine, pentru munca depusă, cunoștințele tale, și pentru cei care i-ai ajutat.

| EliLeli explică (pentru Ioandelasal):

"Ce a cerut Austria ca România să intre în Spațiul Schengen
By
Ion Teleanu
miercuri, 7 decembrie 2022, 11:57

Refuzul categoric al Austriei de a intra România în Spațiul Schengen ascunde o mulțime de interese economice și financiare uriașe.
Potrivit informațiilor noastre provenite din zona serviciilor secrete și a diplomației, Austria a condiționat intrarea României în Spațiul Schengen, în primul rând, de ne-renegocierea contractului de vânzare a Petrom, care, conform anexelor, poate fi revizuit din zece în zece ani. Ultima revizuire ar fi putut avea loc în 2014, când efectiv puteau fi rediscutate posesia resurselor, nivelul de investiții și redevențele, dar premierul Victor Ponta și echipa sa de la Palatul Victoria nu a făcut-o. De ce oare?

De asemenea, potrivit acelorași surse, Austria a cerut scoaterea din circuitul legal al controalelor fiscale a băncilor austriece BCR și Raiffeisen, pentru a putea muta profiturile deghizate în împrumuturi la Viena. Totodată, austriecii au avut câteva solicitări legate de lemnul exploatat și exportat prin defrișarea pădurilor de la noi de către Schweighofer.

Nu în ultimul rând, Austria a cerut imperativ României, condiții extrem de avantajoase, dincolo de Legea offshore, pentru a exploata gazului din Marea Neagră de către OMV în perimetrele primite bonus de la statul român.

La toate aceste cerințe austriece a mai fost și cea de readucere la Palatul Victoria a lui Mihai Răzvan Ungureanu care acum își omoară timpul pe la Viena, iar soția sa a beneficiat în timp de un bonus financiar substanțial de la OMV.

Așadar, cam aceasta a fost oferta austriacă pentru intrarea României în Spațiul Schengen."

Asta au cerut de la noi.
Nu ma las dusa de furie, bunul simt imi spune ca nu este in regula ce se intampla.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EliLeli):

Nu cred ce spune persoana care a scris articolul.

| EliLeli explică (pentru Ioandelasal):

Nici nu trebuie. Oricum mare parte din beneficiile respective le-au primit deja. Nu e ca si cum ei nu sunt genul laughing.
In fine, pe la noi au ajuns sirienii la ei.

Dar, daca indeplinesti conditiile de aderare (toate) de ce sa primesti vot negativ? De buna-intentie, asa-i?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee hai. Ce coruptie vezi tu in decizia Austriei? Sa fim seriosi, sunt jocuri politice. Coruptia o vezi la noi peste tot, nu in Austria.

UE mare esec? UE e cel mai bun lucru care s-a intamplat Europei si Romaniei. Mai degraba politica romaneasa e un esec decat UE.
Ce cerinte au avut austriecii? Nu au avut niciuna. Pur si simplu au zis nu, fara explicatii si atat. Aia e influenta politica acum in guvernarea austriaca, un fel de auristi ai lor.

| EliLeli explică (pentru suntserios):

"Ce a cerut Austria ca România să intre în Spațiul Schengen
By
Ion Teleanu
miercuri, 7 decembrie 2022, 11:57

Refuzul categoric al Austriei de a intra România în Spațiul Schengen ascunde o mulțime de interese economice și financiare uriașe.
Potrivit informațiilor noastre provenite din zona serviciilor secrete și a diplomației, Austria a condiționat intrarea României în Spațiul Schengen, în primul rând, de ne-renegocierea contractului de vânzare a Petrom, care, conform anexelor, poate fi revizuit din zece în zece ani. Ultima revizuire ar fi putut avea loc în 2014, când efectiv puteau fi rediscutate posesia resurselor, nivelul de investiții și redevențele, dar premierul Victor Ponta și echipa sa de la Palatul Victoria nu a făcut-o. De ce oare?

De asemenea, potrivit acelorași surse, Austria a cerut scoaterea din circuitul legal al controalelor fiscale a băncilor austriece BCR și Raiffeisen, pentru a putea muta profiturile deghizate în împrumuturi la Viena. Totodată, austriecii au avut câteva solicitări legate de lemnul exploatat și exportat prin defrișarea pădurilor de la noi de către Schweighofer.

Nu în ultimul rând, Austria a cerut imperativ României, condiții extrem de avantajoase, dincolo de Legea offshore, pentru a exploata gazului din Marea Neagră de către OMV în perimetrele primite bonus de la statul român.

La toate aceste cerințe austriece a mai fost și cea de readucere la Palatul Victoria a lui Mihai Răzvan Ungureanu care acum își omoară timpul pe la Viena, iar soția sa a beneficiat în timp de un bonus financiar substanțial de la OMV.

Așadar, cam aceasta a fost oferta austriacă pentru intrarea României în Spațiul Schengen."

Asta a cerut. Nici o legatura cu imigrantii.
Ce coruptie? Romania a indeplinit conditiile. Nu ei au stabilit regulile astea?

| suntserios a răspuns (pentru EliLeli):

Astea nu sunt niste cereri oficiale și nu au nicio legătură. E doar opinia unuia de pe net. Nici nu are rost sa le discutam

| EliLeli explică (pentru suntserios):

Dar ce are rost sa discutam? Ai cumva informatii oficiale despre numarul de migranti care au trecut prin Romania, fara sa fie verificati?

| suntserios a răspuns (pentru EliLeli):

Sigur exista niste numerele legate de migranți. Dar ți am explicat in primul răspuns. A fost o decizie pur politica nu tehnica. Deciziile politice au la baza în primul rând rațiuni de a mulțumi pe x sau y nu obiective tehnice neapărat.

| EliLeli explică (pentru suntserios):

Da, sa-l multumeasca pe Putin. Nu pare nimeni multumit in afara de el. Deci e un fel de tradare, nu? Si mai tare.

| suntserios a răspuns (pentru EliLeli):

Pai da... Cam asta bănuiesc că ar fi fost scopul.

| relian a răspuns:

Nu stiu de unde au oamenii ideea asta a germani ar fi oameni adevaratri sau seriosi laughing voi oare nu citit istoria? Germanii au fost dupa luat de cand sunt ei, faptul ca au industrie aia nu inseamna ca sunt si oameni buni laughing.
Cum va arata UE peste 15 ani? Ruina, va arata asa cum arata si impertiul roman cand si-a dat sfirsitu, cam asa va arata si UE.

Ce vor ei sa faca sau au avut intentia unia, a fost sa refaca vechiul imperiu roman, dar nu pentru populaie, ei urmareasc si asa au urmarit mereu refacerea vechiului imperiu.
Impweriul roman ce facea? Ajuta ei pe careva? De ce mergeau si supuneau alte popoare? Sa le ia avutiile, sa traiasca ei bine, cam asta faceau romanii, sub pretextul ca mergeau sai civilizeze laughing

Asta se intimplam si acum in UE, asa ca UK si-a dat seama ce se intampla si a zis ca nu-i curioasa de magarii de genul asta.

UE na putut face niumic contra UK pentru ca aia is frati cu americanu laughing asa ca nu prea au avut incotro, de era alta tara sigur nu lear fi permis sa iasa.

UE este o balaceala, un zarzavat asa chum era si vechiul imperiu, deci vor sfirsi mai rapid pentru ca astazi nu mai e cea fost odata, lumea are acces la informatie, vede ce se intampla, iar daca e nevoie unia pot fi si ajutati, de catre altcineva, ceea ce pe timpul imperiului nu prea se putea, pe atunci aia taiau si spinzurau, acum se pare ca is altii mai buni ca ei si stau si vegheaza.

Asa ca RO mai degraba isi indreapta atentia catre ala bun si mai cinstit, care ne poate si apara, adica SUA, in rest nu trebuie sa avem incredere in nimeni.
Dar se pare avem dsstui tradatori printre noi, de aia stam asa si tot tragem cu UE care de fapt nu nea ajutat cu nimic si nici no sa ne ajute cu ceva.

Pt UE noi sintem exact ce fusese Dacia pentru imperiu, vaca de muls laughing

| Wr3nch a răspuns:

Consider ca romanii nu meritau sa fie nici macar in UE, dar o fost de treaba și ne-o luat.

| EliLeli explică (pentru Wr3nch):

Romania a indeplinit conditiile. Si merita sa fie unde este.

Răspuns utilizator avertizat
| BeingSelfless a răspuns:

O întrebare, doar așa, pe lângă subiect.

Ce-ai alege, "șefii europeni", cu regulile lor stricte și ce mai vor ei sa cumpere/fure de la noi SAU mafioții, hoții, traficanții, și alte răutăți și uscături (mă refer atât la samsari, cât și la politicieni) să traverseze 100% liber prin UE?

Oamenii simpli și afacerile legale nu vor fi cele care vor beneficia cel mai mult. Pe continentul Europei sunt groază de "șmecherii de sub preș", iar aceștia vor avea cale liberă, iar la noi în țară este un "mare hub de criminalități".

| EliLeli explică (pentru BeingSelfless):

Deja traverseaza 100% liberi prin Europa. Ti s-a parut tie ca toata circulatia prin Europa a fost oprita pentru ca au ramas Bulgaria si Romania in afara shengen?

| BeingSelfless a răspuns (pentru EliLeli):

Mă refer la controlul la vamă...

| EliLeli explică (pentru BeingSelfless):

Nu prin Ro au intrat cei de care se plange boul ala.