| TotiImiSpunVaru a întrebat:

Deci, zilele astea m.am intalnit cu controlorii. Mi.am uitat abonamentul acasa(era incarcat). Le zic si lor asta, iar ei imi cer buletinul ca sa verifice nu stiu ce pe cnp....Imi zic ca nu au gasit ceva in baza lor de date pe numele meu la abonament.. ciudat. dar in fine... Si fic ca o sa primesc acasa in max 15 zile... Dupa ce au zis toate astea au plecat... N.au scris nimic, niciun proces verbal, nimic.
Mai primesc amenda? A fost la bulan?
ps: am 16 ani si cred ca ei au vazut asta.. Stau in Bucuresti

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti primi acasa amenda, fiind minor aceasta va fi jumatate din cea pentru majori.
De asemenea pot sa consemneze ca ti-au dat avertisment si pentru acesta nu trebuie sa-ti trimita procesul verbal de contraventie.

| Danzell a răspuns:

Ii pe pana. pe jumatate. amenda e 50 lei indiferent.
idea e ca o data venita amenda poate fi anulata daca faci dovada platii abonamentului. adica daca mai ai chitanta.