| Fernando9Torres a întrebat:

Declarația pe telefon este valabilă, in starea actuala?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NU! Numai cei care au drept de semnatura digitala o pot face pe telefon.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Legal se cere ca declaratia sa contina semnatura OLOGRAFICA 9adica semnatura facuta de mana, pe hartie).
Declaratia poate fii scrisa de mana si semnata si apoi fotografiata cu telefonul, doar asa poate fii acceptata.

| Legion7X a răspuns:

Ca să fiu mai exact, este valabil numai când iesi în afara localități.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Dacă nu e buna semnătura scrisă de pe telefon, poti face o poza semnăturii de mână și o atașezi unde trebuie semnătura, este o aplicație pe Magazin Play care permite asta. Dar trebuie doar dacă ieși din localitate, altfel nu are rost

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Da, noul model de declarație pe proprie răspundere pentru starea de alertă, instituită din 15 mai 2020, pe o perioadă de 30 de zile, va fi folosit de către persoanele care se deplasează în afara localității sau a zonei metropolitane, în interes personal, dar și profesional, legat de firma la care lucrează.