Abh
| Abh a întrebat:

Despre cum am fost si cum suntem. Cum comentati textul urmator?
http://voxpublica.realitatea.net/......42137.html

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Preluarea unui articol la fel de prezent sau mai prezent acum decât atunci. Abh apreciez postarea dar vreau şi părerea ta, o urmă de atitudine din partea noastră ar fi necesară desigur dar nu la nivelul la care am citit celelalte articole de pe acolo care nu fac decât să întărească adevărurile celui propus de tine, singuratic ca optică printre celelalte.
Desigur este foarte simplu să spunem că e de vină preşedintele României pentru criza mondială şi pentru taifunul din Filipine. Noi nu suntem de vină chiar cu nimic PENTRU FELUL ÎN CARE AM AJUNS?
Nu am pus fiecare dintre noi umărul, nu am închis ochii şi nu am acceptat micile ilegalităţi, şmecherii, furtişaguri, chiuluri, şpăgi, nedreptăţi doar pentru faptul că nu eram implicaţi? Exact ca în acel articol, alţii sunt de vină şi nu noi, desigur.

| Flav a răspuns:

Indraznesc sa pun si eu o poezie, pe aceeasi tema:
http://octavianpaler.ro/poezii/paradoxul-zilelor-noastre/

Abh
| Abh explică:

@gabriela, voxpublica e platforma care, desi apartine de Realitatea, aduna jurnalisti de peste tot, nu e un ziar sau o televiziune, nu e niciun blog afiliat grupului Realitatea, oricine poate scrie acolo, chiar si tu. Daca ai citi articolele lor ai vedea ca totdeauna sunt diferente de opinii intre cei care publica acolo. Tu esti cea care pierde pe baza unei prejudecati.
@Arthur, eu intotdeauna am banuit ce se scrie acolo, articolul doar mi-a confirmat faptul ca noi, toti, suntem de vina pentru situatia in care e romania, e gresit sa dai vina pe cei de la conducere din moment ce si ei sunt tot romani, veniti din popor, si ne identificam cu ei. In sensul ca, orice roman ar fi fost acolo sus ar fi facut la fel. Insa recunosc nevoia oamenilor de a gasi un tap ispasitor, pe cineva in care sa dam cu pietre si sa aratam cu degetul ca sa ne usuram constiinta.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Istoria se repetă, de-aia Caragiale pare contemporanul nostru, la aproape 100 de ani de la moartea lui... ce aşteptări să ai de la urmaşii ciobanului din Mioriţa? Stăm pe coadă şi-aşteptăm senini să ne vină sfârşitul...

| gabriela a răspuns:

NU citesc, NU vad, NU ascult, NU cred nimic ce se scrie, spune, arata... la Realitate si voxpublica! Mi-e sila de ei! Deci nu deschid linckul.scuze!

| T a răspuns:

Nu stiu ce e mai trist: faptul ca am ramas la fel sau faptul ca suntem contienti de asta, dar nu facem nimic pentru a imbunatati lucrurile!

| Anutzu14 a răspuns:

Parca ar descrie vremurile de acum... mie una nu mi se pare sa se fi schimbat ceva de acum 100 de ani
au dreptate, istoria se repeta si din pacate mult prea repede
se pare ca, si daca tehnologia s. a dezvoltat foarte mult, oameni au ramas exact la fel...

| cristinutzza a răspuns:

Lene sa citesc happy o. 0