| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Despre țigări cu click noi apărute...
Salut TPU! Recent, am observat că a apărut pe piață un tip de Camel cu bilă cu aromă de fructe de pădure.
Din câte știu, vânzarea de țigarete cu click aromat a fost interzisă printr-o directivă europeană în 2016, iar în cazul bilei cu mentol în mai 2020.
Oare știe cineva prin ce portiță legislativă se permite vânzarea acestui tip de Camel sau eventual ce s-a schimbat în lege?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| AddeeeeM a răspuns:

Buna! Este pe bune? Din ce județ al tării ești și de unde ai achiziționat Camel cu aroma de fructe de pădure? Scuze ca nu știu să-ți răspund la întrebare? dar sunt plăcut suprinsa să aflu ca exista așa ceva și la noi in țara.

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru AddeeeeM):

Și eu m-am mirat! Au apărut peste noapte, iar la început am crezut că sunt de contrabandă. Le-am văzut în postări pe la mai mulți prieteni, cineva chiar din Timișoara. Sunt din județul Hunedoara. Le-am găsit până la urmă la un magazin alimentar obișnuit (am încercat și la o tutungerie, dar mi s-a spus că stocul s-a terminat și că o să mai primească săptămâna viitoare, precum și la multe alte magazine care au spus că au primit niște mostre pe care le-au finalizat și aceeași poveste cu săptămâna viitoare).
Presupun că dacă stai să le cauți probabil că o să găsești până la urmă la un magazin sau la o benzinărie ceva. E un pachet mov închis cu albastru pe care scrie Camel Activate Cigarillos.

| Marin_Andrei_1978 a răspuns (pentru AddeeeeM):

București

| LucM a răspuns:

Nu stiu. Interesant e ca au aparut imediat ce au disparut celelalte de pe piata. Tigarile astea de la Marlboro sunt trecute ca fiind tigarete in foi, nu tigari, si nu tigari in foi. Pe raftul lor de la magazin sunt clasficate ca fiind de 10 dar nu stiu daca e adevarat.

| LucM a răspuns (pentru LucM):

Nu am auzit pe nimeni de afara sa fi auzit vre-odata de tigarile astea Marlboro cu bila si nici sa le fi vazut in magazine, ceea ce ma face sa cred ca sunt doar la noi, in RO.