| NoName5435426976425 a întrebat:

Detinerea electrosocurilor este legala?
As vrea sa cumpar unul care are si lanterna foarte puternica si soc(destul de puternic si aia).
M-am cam saturat sa ma plimb cu bicicleta cu frica aia ca sar 2-3 maidanezi din boscheti(stau la tara).
Daca cineva detine asa ceva si e foarte bun poate sa imi dea un link de unde a cumparat?
(sper ca am pus intrebarea in categorie buna)
Multumesc!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legala detinerea dar nu este legala purtarea in anumite locuri sau la anumite evenimente ori folosirea fara drept, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| NoName5435426976425 explică (pentru Ioandelasal):

Da eu numa in sat o sa il am la mine

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Si in sat pot fi locuri sau evenimente de natura celor prevazute de Codul penal.

| NoName5435426976425 explică (pentru Ioandelasal):

Frate,eu vreau sa o folosesc doar pentru autoaparare
Pentru asta e legal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Se pare ca n-ai inteles nimic din ce ti-am spus si nici din prevederile penale citate.
Pentru legitima aparare este legal s-o folosesti, dar nu in locurile si evenimentele citate, acolo nici acar n-ai dreptul sa o porti.

| Iote a răspuns:

Daca sar 2-3 maidanezi din boscheti, nu te descurci nici cu electrosocurile care, nu sunt legale in Romania:
"Art. 2. – (1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/125693

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iote):

Prevederea citata de tine a fost din L.61/1991 si aceasta prevedere a fost abrogata inca din 2014, la intrarea in vigoare a noului Cod penal.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze!

| Iote a răspuns (pentru XKronstadt):

Avandu-l cu tine, arata ca intentia era alta, nu de autoaparare.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Pentru maidanezi merg bine pietrele sau un băț. Electroșocul e o armă de contact adică trebuie să fii aproape de atacator iar în cazul maidanezi-lor asta înseamnă să fii mușcat, merge mai bine bățul.

| NoName5435426976425 explică (pentru Cksihja):

Dar ajunge daca aud sunetul ala si fug ca iepurii, nici macar nu trebuie sa il indrept catre eilaughing
Am un prieten care are din asta

| NoName5435426976425 explică (pentru Cksihja):

Si cu pietrele nu faci nimiclaughing
Nu le e frica deloc

| Cksihja a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Păi dacă nu le este frică de pietre crezi că o să le fie frică de electroșoc, câinii nici măcar nu știu de asta dar dacă toți vrei să sperii câinii prin sunete există pe internet sunete enervante pentru câini.

| NoName5435426976425 explică (pentru Cksihja):

Am mers cu un prieten pe o strada plina de maidanezi si ala cand a apasat pe soc au luat-o la fuga

| RecKinul a răspuns:

Daca se vinde la liber in in magazine aşa ceva înseamnã cã este legal.